"Osm dní před Vánoci to venku vypadá jako z ladovských obrázků. Sníh leží na celém území a většinou i dál sněží. Jak ale bývá zvykem v posledních letech, tak by se mělo před Vánoci i letos citelně oteplit," vysvětlovali v pátek odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu na své facebookové stránce.

Jakoby chtěli říct: Nevěřte nikomu, kdo předpovídá počasí na 10 dní dopředu. A mají pravdu, tak spolehlivé modely žádní meteorologové na světě nemají. 

"Na horách, hlavně na Šumavě, se teploty dostanou nad nulu pravděpodobně už v pondělí, v nížinách ještě ze začátku příštího týdne vydrží inverze a mráz. V úterý už začnou teploty vystupovat nad nulu na některých místech i v nížinách a od středy už budou v nížinách nadnulové teploty převažovat," naznačují meteorologové výhled na předvánoční týden.

Co si myslíte (přejete si) vy? Budou Vánoce bílé, nebo na blátě? Hlasujte v naší anketní tipovačce na konci článku.

Sníh tak bude těsně před Vánoci mizet. Naděje na bílé Vánoce v nížinách je tak nejvyšší v místech, kde bude ve středu ráno sněhu tolik, že nestihne do soboty roztát. Na jihozápadě Čech tak mají nejvyšší naději okolo Železné Rudy, a to 70 procent. Na horách bude podle meteorologů sněhová peřina většinou dostatečně vysoká na to, aby nějaký ten sníh do Vánoc zbyl.

"Předpovědní modely prozatím počítají na Štědrý den s teplotami i nad 5 °C," zní od meteorologů. O něco přesnější předpověď by mohla přijít v pondělí.

Pravděpodobnost bílých Vánoc je zatím podle meteorologů v Českých Budějovicích i v Plzni do 20 procent. O něco lepší je výhled v Karlových Varech, kde je pravděpodobnost vánočních svátků na sněhu mezi 30 až 40 procenty.

close Jaká je pravděpodobnost, že budou letos ladovské bílé Vánoce. info Zdroj: Zdroj ČHMÚ zoom_in Jaká je pravděpodobnost, že budou letos ladovské bílé Vánoce.

Pravděpodobnost bílých Vánoc v krajských městech:
1. Liberec – kolem 60 %
2. Karlovy Vary – 30 až 40 %
3. Jihlava – 30 až 40 %
4. Zlín – 30 až 40 %
5. Ostrava – kolem 30 %
6. Ústí nad Labem – kolem 30 %
7. Olomouc – 20 až 30 %
8. Brno – 20 až 30 %
9. České Budějovice – do 20 %
10. Praha – do 20 %
11. Pardubice – do 20 %
12. Hradec Králové – do 20 %
13. Plzeň – do 20 %

Za posledních 30 let byly "ladovské" Vánoce, kdy v krajském městě ležel alespoň jeden centimetr sněhu, v Českých Budějovicích šestkrát, a to naposledy v roce 2007, kdy byla pokrývka právě jeden centimetr.

V Plzni to bylo rovněž šestkrát, naposledy v roce 2010, kdy ale byla sněhová vrstva 16 cm.

Daleko lépe jsou na tom Karlovy Vary, kde lidé zažili za uplynulé tři desítky let bílé Vánoce desetkrát. Naposledy v roce 2010 měli dokonce čtyřiadvaceticentimetrovou sněhovou pokrývku.

close  Počet Štědrých dnů se sněhovou pokrývkou o výšce alespoň   1 cm v krajských městech za posledních 30 let. info Zdroj: Zdroj ČHMÚ zoom_in