Sledujte stránky svého lokálního Deníku. Úderem úterní 20. hodiny na nich spustíme krajské kolo ankety o nejhezčí vánoční strom ve městech a obcích, z něhož vzejde jediný jihočeský vítěz. Ten pak postoupí do celorepublikového finále.

Krajskou anketu pravidelně vyhrával strom z budějovického náměstí Přemysla Otakara II. Osmnáctimetrová jedle také letos patří k nejkrásnějším v republice, v anketě Deníku však našla přemožitele už v okresním kole. Čtenáři upřednostnili vánoční stromek z Neplachova.

Jihočeští vítězové: Neplachov (ČB), Vyšší Brod (ČK), Hamr (JH), Písek (PI), Vlachovo Březí (PT), Němětice (ST) a Nové Dvory u Opařan (TA)

Ostatně stromům z okresních měst se v letošním ročníku příliš nedařilo. Uspěl pouze ten z Písku, jinde vždy vítězily menší obce. Na Strakonicku si to v lítém souboji rozdaly Němětice a Drahonice, nakonec díky dobrému finiši vyhrály právě Němětice. Na Táborsku měl převahu strom z Nových Dvorů u Opařan, na Jindřichohradecku se čtenářům nejvíce líbil strom z Hamru.

Hledáte osvědčené recepty na vánoční cukroví? Inspirujte se u těch, které se už před lety osvědčily jihočeské babičce. Ilustrační foto.
Tohle vánoční cukroví od jihočeské babičky musíte zkusit. Máme rodinné recepty

Na Krumlovsku se nejvíc líbila vyšebrodská jedlička

Českokrumlovskou část ankety vyhrála s přehledem vánoční jedle, jež zdobí náměstí ve Vyšším Brodě. Na svou stranu si získala 47 % hlasujících. V pomyslném finále porazila velešínský strom, který skončil s 28 procenty hlasů, a na třetím místě se umístila Kaplice, která měla procent deset.

„Strom na náměstí instalujeme každý rok jiný, v městském parku totiž žádný jehličnan neroste,“ vysvětlil vedoucí vyšebrodského odboru kultury a cestovního ruchu Michal Rolčík. „Letošním vánočním stromem je jedle obrovská z pozemku školní zahrady, kde byla součástí malého školního arboreta.“

Přání pokácet strom a použít ho jako vánoční vyplynulo už před několika lety ze strany vedení ZŠ a MŠ Vyšší Brod. „Letos jsme si se zdobením stromů dali zvlášť záležet a jsme moc rádi, že se to vyplatilo! Je nové, pouze v bílé barvě, a poprvé je strom vyzdoben vodorovně, ne svisle jako v minulých letech. A letos poprvé jsme nazdobili také kašnu v horní části náměstí,“ dodal Michal Rolčík.

Žena, které pomáhali strážníci i zdravotníci, nebyla schopna komunikovat. Ilustrační foto.
Záhada podchlazené ženy. Promočená se zjevila uprostřed noci na benzince

Hradecké kolo ovládl strom z Hamru

Okresní kolo o nejhezčí vánoční strom Jindřichohradecka vyhrála překvapivě obec Hamr. Porazila tak dokonce i Jindřichův Hradec.

„Máme u nás dva stromy, jeden je ještě na Koskách. Oba stromy, jedličky, nám daroval pan Máca. Nechali jsme si vyrobit od známých ozdoby v podobě vysekaných bílých vloček, dáváme tam koule, zvonky s mašlemi i bonbóny. Strom doplňuje ještě ručně dělaný betlém ze sena s dvaceti postavami,“ přiblížil starosta dobrovolných hasičů z Hamru Jan Pumpr, který spolu s kolegy vánočně zdobí náves už 15 let.

Z okresního vítězství mají v Hamru velkou radost. „Moc si toho vážíme, poctivě jsme hlasovali. Zbláznil jsem do toho i všechny kolem, poslal jim odkazy a celou anketu jsme pečlivě sledovali,“ dodal Jan Pumpr. Dobrovolní hasiči z Hamru jsou velmi akční, pro místní organizují řadu akcí po celý rok.

Neuvěřitelné. Neplachov porazil Budějovice

Na Českobudějovicku zvítězil v anketě strom z Neplachova. „Jsme všichni nadšení, porazit Budějovice, to je něco,“ komentovala výhru zastupitelka Martina Čadová, která má na starosti kulturní akce. „Hlasovalo celé zastupitelstvo i lidé z obce,“ doplnila Martina Čadová.

V Neplachově zdobí rostlý stromek, který rozsvěcují první adventní neděli i s programem, v němž například zpívají místní děti. 

Na Strakonicku zvítězily Němětice

Města a obce na Strakonicku v anketě o nejkrásnější strom okresu porazily Němětice. „V naší obci jsou lidé, kteří zde rádi žijí a podporují život v ní. A k tomu patří i hlasování o nejhezčí vánoční stromek,“ vysvětlil velkou podporu vánočního stromu starosta obce Martin Oberpfalzer. 

 

Vánoce, Vánoce přicházejíZdroj: Deník/ Redakce