V sobotu 26. prosince se rozzáří vánoční strom v Českých Budějovicích. Bude mezi prvními v regionu a na náměstí Přemysla Otakara II. to bude v 16.30 hodin. Obyvatele i návštěvníky města zve na akci i další adventní program primátorka Dagmar Škodová Parmová. Například na neopakovatelnou atmosféru při zmíněném rozsvícení vánočního stromu. „Ta atmosféra na náměstí bývá jedinečná,“ říká Dagmar Škodová Parmová, s níž bude u rozsvícení stromu biskup českobudějovické diecéze Mons. Vlastimil Kročil. Kvůli oblíbené akci s tisíci návštěvníků bude náměstí uzavřeno pro vjezd aut.

Adventní program startuje o víkendu i v Týně nad Vltavou. V režii Městského centra kultury a vzdělávání (MCKV) to budou nedělní zvonkové průvody a rozsvícení vánočního stromu v neděli. Jiný organizátor nabídne už v sobotu na náměstí Máru trh.

Zvonkové průvody vyrazí v neděli podle zástupce ředitele MCKV Miroslava Bžocha z náměstí Míru po 16. hodině dvěma směry. "Jeden na Hlinecké sídliště a druhý na Malou Stranu," uvedl Miroslav Bžoch a dodal, že na dvou místech se pak rozsvítí menší vánoční stromky. Ten hlavní na náměstí Míru pak v 18 hodin a následně u něj zahraje kapela Kamelot. Zároveň budou od 17 do 20 hodin předvádět své dovednosti řemeslníci, například řezbáři, v muzeu na náměstí. A už ve 13 hodin začne adventní výtvarná dílna pro děti, která potrvá do 17 hodin.

Ohňostroj na počest 85. výročí Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích.
OBRAZEM: Ohňostroj ozářil oblohu na počest 85. výročí hvězdárny a planetária

V Trhových Svinech slavnostní zahájení adventu naplánovali na Žižkovo náměstí v neděli od 16.30 hodin. Slavnostní atmosféru podpoří muzikanti z Podhoranky.

Ve Zlivi se dva vánoční stromy na návsi rozzáří podle starosty Radka Rothschedla v neděli v 17 hodin a doprovodný program začne už v 15 hodin.

V Hluboké nad Vltavou strom potěší světly poprvé také v neděli a doprovodný program podle Lucie Jozové, koordinátorky kulturních akcí městského úřadu, začne ve 13 hodin. Od 15 hodin vystoupí školy a v 17 hodin se rozsvítí strom. Trh s řemeslnými výrobky a občerstvením se bude konat od 11 do 19 hodin.

V neděli budou zahajovat adventní program také v Borovanech na Žižkově náměstí. Od 14 hodin vystoupí dvě kapely, základní škola připraví adventní dílny pro děti, chybět nebude podle Kláry Němcové z odboru kultury občerstvení nebo Ježíškova poštovna. "Strom slavnostně rozsvítíme v 18 hodin," doplnila Klára Němcová s tím, že potom je připraven také barokní ohňostroj.

Zátah na prase v podání policie.
VIDEO: Prase v Budějovicích ohrožovalo dopravu. Čtyřikrát uniklo policii

V Nových Hradech potěší vánoční strom také v neděli, podle starosty Vladimíra Hokra to bude v 17 hodin na náměstí a doprovodný program obstará několik hudebních vystoupení.

V Rudolfově začne program na pódiu na Farské louce v 16 hodin s několika vystoupeními a rozsvěcet se bude podle starosty Víta Kavalíra před 17. hodinou.

Také v Lišově mají připravený doprovodný program od 15 do 18 hodin. Adventní odpoledne vyvrcholí v 17 hodin rozzářením světel.

V Ledenicích je rozsvícení stromu podle starosty Jiřího Benedy nachystáno na 17 hodin také s doprovodným programem.

Na kluzišti na českobudějovickém náměstí se bruslí už od středy 23. listopadu.
Adventní program a koledy s Deníkem si užijete v Budějovicích, ve Svinech i Týně