Cenu letos změní například u Lesů a rybníků města České Budějovice. „Pro vlastní prodej v Haškově ulici děláme asi tisíc stromků. Zhruba polovina je smrk, polovina borovice,“ uvedl včera jednatel společnosti Josef Schoř.

Deset procent

„Cena se bude malinko zvyšovat, asi o deset procent oproti loňsku. Prodej zahájíme čtrnáctého prosince,“ doplnil jednatel firmy, která spravuje městské lesy.


Prodávat se bude až do 23. prosince a stromek do dvou metrů vyjde na 110 korun (smrk) a 130 korun (borovice).


Nejvíce stromků se do prodeje dostane z lesních závodů Lesů České republiky, s. p. (LČR) „Vánoční stromky z našich zdrojů jsou prodávány prostřednictvím smluvních partnerů. Nákupní cena pro tyto společnosti není z naší strany centrálně navyšována – je v pravomoci lesních správ,“ zmínila pro Deník Šárka Kubelková, tisková mluvčí Lesů ČR. Kubelková však dodala, že jednotlivé lesní správy mohou postupovat podle místní poptávky.


Hlubocká lesní správa počítá s navýšením ceny zhruba v rozsahu deseti procent, podobně jako českobudějovické městské lesy.
Mnozí však problém se stromkem vyřeší poměrně jednoduše. „Stromek mi doveze kamarád, který dělá na pile. Děláme to tak už roky a pořád za něj chce jen jedno pivo. Je ale fakt, že to pivo kdysi stálo mnohem míň než dnes,“ konstatoval s pousmáním Jaromír Lukeš z Českých Budějovic.

Dražší exotika

Nad smrčky, jedličkami nebo nebo borovičkami z českých lesů však hravě svojí cenou vítězí exotické dovozy dřevin z dalekého severu.


Jedna ohrada s jedličkami a dalšími stromky se nachází například ve Strakonické ulici v Českých Budějovicích. „Norsko, Kanada,“ řekl prodejce Václav Elbl k původu jehličnanů označených cedulkou „Nordman“. Vybrat si tady můžete třeba smrk pichlavý za 399, nebo jedli za 459 až 799 korun. Zatím se objevují spíše jednotliví kupci. „Vydrží v pohodě. Loni jsem ji dal do sklepa a letos jsem ji vytáhl a ani neopadala,“ ocenil reprezentanty z ledového severu Elbl.