Dáte si kávu nebo čaj a jen tím pomůžete handicapovaným. Takový jednoduchý dobrý skutek mohou teď lidé udělat v českobudějovickém klubu Horká vana. Každou středu dopoledne tu pracují klienti centra Arpida, kteří se tak učí novým věcem a zapojují se do běžného života.

Projekt začal v září, na spolupráci se s Arpidou domluvil sám provozovatel klubu Ondřej Doležal. „Byli jsme s nimi v kontaktu, protože tu měli nějaké akce a věděl jsem, že dříve obsluhovali v Měsíci ve dne, kde to však muselo skončit. A protože my tu dopoledne nemáme nával, tak jsme si řekli, že můžeme nabídnout naše prostory,” popsal Doležal. Podle jeho slov tak může klub pomáhat a přitom jej to vlastně nic nestojí. Handicapovaní mají totiž práci jako součást výuky a nedostávají za ní žádnou finanční odměnu.

Nejlepší žáci

Pracovníky pro Horkou vanu vybírá Arpida. Jedná se vždy o nejlepší žáky praktické dvouleté školy, kteří se chtějí učit dalším věcem. Navíc se díky tomu cítí šťastní a důležití. „Je to pro ně velmi přínosné, zlepšují si komunikaci s lidmi, rozvíjí své dovednosti a mohou si vyzkoušet třeba práci na velkém kávovaru, jaký ve škole nemáme,” komentovala pedagogická asistentka Jitka Pflegerová.

Jedním z žáků je osmnáctiletý Vojtěch Vrána. Tomu se práce v klubu líbí. „Baví mě úplně všechno, obsluhovat, připravovat pití a nevadí mi ani mýt nádobí. Hosté jsou taky příjemní, ani si moc nevymýšlejí,” řekl s úsměvem. Do budoucna by ale podle svých slov číšníka dělat nechtěl, láká jej školní stravování.

Klienti Arpidy obsluhují 
v Horké vaně každou středu od 9 do 11 hodin. Celou pracovní dobu tam s nimi obvykle tráví i Doležal. „Snažím se jim trochu pomáhat, ukazovat, co se jak dělá, ale kolikrát to ani nepotřebují. Zvládnou spoustu věcí sami,” komentoval.

Také zákazníci jsou s novinkou v klubu spokojeni. Podle Pflegerové se dosud handicapovaní nesetkali s žádnou negativní reakcí, mnozí hosté podle ní možná ani nevnímají fakt, že je obsluhují klienti Arpidy.

Nápad chválí například Jitka Marešová z Českých Budějovic. „Myslím, že je to opravdu skvělé. Dřív režim lidi s postižením schovával a je jen dobře, že teď se s nimi můžeme potkávat v běžném životě. Je důležité naučit se je vnímat a nebát se třeba komunikace s nimi,” zdůraznila. Proto se Marešová podle svých slov do Horké vany určitě zajde několikrát podívat.

Projekt tedy zatím funguje ke spokojenosti všech zúčastněných stran a zdá se, že bude pokračovat i nadále. „Dokud bude mít Arpida zájem posílat sem klienty, má tu otevřeno,” uzavřel Doležal.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ
LUKÁŠ MAREK