Jsou to ohrožení způsobená různými živelními pohromami, haváriemi s únikem nebezpečných látek do ovzduší i případné následky teroristických akcí a válečných konfliktů.
Proto je nutné, aby všichni obyvatelé byli varováni a dostatečně a v přiměřeném rozsahu informováni o základních opatřeních organizovaných k ochraně života, zdraví, majetku a životního prostředí. Základem opatření k ochraně obyvatelstva je zabezpečení varování a vyrozumění.
V České republice je v současné době jeden varovný signál „Všeobecná výstraha “ vyhlašovaný kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin. Signál může být vysílán třikrát po sobě ve zhruba tříminutových intervalech. Signál je vyhlašován při nebezpečí ohrožení mimořádnou událostí nebo při jejich nenadálém vzniku. Kromě tohoto signálu existuje v ČR ještě signál „Požární poplach“ vyhlašovaný přerušovaným tónem sirény po dobu 1 min. pro potřebu svolání jednotek požární ochrany.
Zvuk sirény vyhlašující varovný signál „Všeobecná výstraha“ znamená vždy, že došlo nebo může dojít ke vzniku mimořádné události. Sirény mohou být použity podle potřeby lokálně na ohrožených územích nebo v případě potřeby na celém území státu.
Akustické zkoušky sirén jsou prováděny v pravidelných intervalech zpravidla první středu v měsíci ve 12.00 hod. a jsou oznamovány ve hromadných informačních prostředcích.
V případě, kdy dojde k mimořádné události a rozezní se sirény (s vyjímkou povodňového ohrožení nebo havárie vodního díla se vznikem zátopové vlny) je nutné:
– Vyhledat ukrytí v nejbližší budově, při cestě automobilem zaparkovat a vyhledat úkryt v nejbližší budově.
– Uzavřít dveře a okna z důvodu ochrany před případným únikem toxických látek, plynů, jedů, případně radioaktivních látek do ovzduší.
– Okamžitě zapnout rádio nebo televizi pro získání informací o důvodu spuštění sirén a o dalším doporučení činnosti. Tyto informace budou podávány pravidelně formou mimořádných informačních relací a rovněž jsou sdělovány i v obecních rozhlasech, případně elektronickými „mluvícími sirénami“. V případě výpadku elektrického proudu je potřeba využít přenosný radiopřijímač na baterie.