Kněz byl podezřelý ze sexuálního obtěžování, které se mělo stát v 90. letech. Policie loni na podzim mimo jiné prověřovala i možnou nečinnost biskupů Jiřího Paďoura a Vlastimila Kročila. Kriminalisté však pochybení hodnostářů nepotvrdili.

Již vloni v listopadu Deník informoval o odložení trestního oznámení, které tvrdilo, že budějovičtí biskupové dostatečně nekonali v případu sexuálního zneužívání knězem V. Z. 

Policie ČR podle tehdejší tiskové zprávy českobudějovického biskupství začala vyšetřovat případ 29. března 2019 a uzavřela jej usnesením, které bylo vydáno dne 26. září 2019 (č.j. KRPJ-36761/TČ-2019-161771-RKR) s tím, že se věc odkládá. "Proti tomuto rozhodnutí se poškození odvolali, avšak dne 5. 11. 2019 bylo jejich odvolání zamítnuto. V usnesení Policie ČR je vyhodnoceno, mimo jiné, i jednání obou biskupů jako dostatečné, tedy v souladu se zákony České republiky. Ve zmíněném usnesení se podle tiskového oddělení biskupství sděluje: "Ani u Mons. Kročila není možno shledat, že by byl nečinný v řešení zjištěného stavu podle církevních pravidel, neboť sám doložil listiny svědčící o jeho činnosti směřující dle církevních pravidel ve věci oznámení proti jednání V.Z. […] Závěrem je třeba uvést, že při hodnocení trestně právní odpovědnosti vůči církevním funkcionářům je podstatné, že trestně právní odpovědnost je odvozena od trestní odpovědnosti hlavního pachatele…"

Ilustrační foto.
Trestní oznámení na českobudějovického biskupa bylo odloženo

Vyšetřování prověřovalo, zda se kněz dopustil v období mezi lety 1991 až 1999 trestného činu pohlavního zneužívání dvou žen. "Ze strany podezřelého nešlo vůči poškozeným ženám o jednání násilné. Podezřelý však vůči nim zneužil jejich závislosti na něm, jako na všeobecně respektované osobě, která ve svém postavení s přihlédnutím ke kněžskému stavu požívala jejich důvěru," uvedl dle ČTK na podzim dozorující státní zástupce Karel Váňa.

Dominikánského opata Jindřicha Libraria připomíná konference v Českých Budějovicích. Zahájení se účastnil i primátor Jiří Svoboda (vpravo).
Konference se vrátila do královských dob

Kněz sloužil v pelhřimovské farnosti. Kročil už dříve uvedl, že případem se církev zabývala tři roky. Kvůli policejnímu vyšetřování události biskupství postavilo dotyčného kněze mimo službu.