Velebné tóny známých písní se ovšem nerozléhaly dopoledne na Štědrý den v ministátě kdesi v Itálii, nýbrž v českobudějovické restauraci. Pod taktovkou muzikantů, především z kapely Dudlajda, si radostně zapěl celý naplněný sál.

V úvodu si ale účastníci připomněli tradičního účastníka koledování, Josefa Němce, bronzového medailistu z OH v Římě 1960 a držitele mnoha dalších sportovních úspěchů, který už do Vatikánu nikdy nebude moci přijít.

Zvláštností zpívání, k němuž se donedávna scházeli téměř výhradně muži, je oblíbený zvyk zapálené svíčky, která když dohoří, musí dotyčný odejít domů. V minulosti se tak nkteří účastníci uchylovali i k různým trikům, jen aby domů odcházeli co nejdéle. Přinést tustou svíci bylo téměř samozřejmostí. Dnes už jsou svíčky většinou "nevylepšované", sraz ale stále zůstal mimořádným přátelským setkáním.

To kdysi začalo v Masných krámech v několika málo lidech u jednoho stolu. Postupem času koledníků přibývalo a v tehdejší době, která moc nepřála písním spojeným s duchovním rozměrem Vánoc, nakonec museli svou první štaci opustit. Útočiště nalezli v jiné známé budějovické restauraci. Scházejí se zde nejen členové spojených trampských osad stropnických, ale i další štamgasti restaurace a čím dál víc přibývá i zástupců mladší generace.

Zpěváci dostávají i sborníčky, ve kterých jsou tři desítky vybraných vánočních písní s originálními ilustracemi. A rozdává se také speciální várka salátu zvaného "herinkšmaus".

Pokud chcete také příští rok zažít společný zpěv vánočních písní, můžete se v roce 2014 zúčastnit akce Česko zpívá koledy, kterou pořádá Deník. Ta se letos konala na Českobudějovicku například na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, na náměstích v Týně nad Vltavou či Trhových Svinech nebo v rudolfovské knihovně. V roce 2014 se bude koledování s Deníkem konat 10. prosince.