Ta zdobí prostory českobudějovické kliniky Medipont (poliklinika Jih). Expozice si klade za cíl upozornit na důležitost prevence rakoviny prsu.

Nechat se včas vyšetřit doporučuje všem ženám i čtyřicetiletá Alena Aksamitová, která se nedávno úspěšně poprala se zhoubným nádorem prsu. „Napřed jsem cítila bolest, pak jsem si i nahmatala bulku velikosti malého hrášku. Lékaři naštěstí začali hned jednat, část prsu a uzliny v podpaží mi odstranili, jsem po šesti cyklech chemoterapie a dvaačtyřiceti ozařováních a mám víc než dobrou prognózu," vypráví usměvavá žena, která jako jedna ze sedmi statečných poskytla své snímky pro účely výstavy.

Měla jsem strach, že umřu, byl podzim a já přemýšlela, jestli se vůbec dožiju Vánoc, jestli ještě uvidím na jaře kvést kytky. O to víc si vážím skvělého přístupu zdravotníků a přítele, který se mnou to trápení sdílel, nenechal mě padnout a neutekl," líčí Alena Aksamitová své pocity.

Podobně jako další ženy, jejichž příběhy přibližuje výstava, okamžitě zapůsobila na ostatní dámy. „Nevím, jestli bych sama šla na mamografické vyšetření, ale po dnešku se asi zamyslím. Nejsme zvyklí řešit věci dopředu, a to je v případě rakoviny velká chyba, je to zákeřná nemoc," uvědomuje si Marie Bostlová, jedna z účastnic vernisáže výstavy.

Podle Ilony Pavlové, vedoucí lékařky mamocentra na poliklinice Medipont, sice obzvlášť po případu herečky Angeliny Jolie i na jihu Čech strmě vzrostl zájem o preventivní vyšetření prsou, stále ale platí, že na pravidelný screening chodí jen 54% žen z rizikové věkové skupiny 45 – 69 let. „Většina z nich dá přitom na doporučení gynekologa nebo praktického lékaře. Jen u nich dvě českobudějovická pracoviště za jediný rok objevila 114 případů rakoviny. Je pravděpodobné, že další zhruba stovka Jihočešek 
z těch, které se vyšetřit nenechaly, má nádor a neví o něm," varuje MUDr. Ilona Pavlová.

Čekací lhůty na screening prsu se v Českých Budějovicích pohybují od dvou do tří týdnů. Ženám nad 45 let je pravidelně hradí pojišťovny. Mladší 
klientky, pokud nejde o cílené vyšetření, zaplatí za mamograf 670 Kč, za ultrazvukové vyšetření 370 Kč. Některé pojišťovny vyšetření částečně proplácejí.