Jak již Deník informoval, v Českých Budějovicích se například ztráty pohybují na úrovni 40% chovaných včelstev. Na vině jsou mírné zimy, přispěly k přemnožení škodlivého roztoče varroa destructor a oslabily včelstva, protože včely byly aktivní po celou zimu a hůře přezimovaly.

„Jedná se skutečně o havarijní stav,“ uvedl krajský radní Jiří Netík. „Nejpostiženějšími místy jsou na jihu Čech Táborsko, Českobudějovicko, Písecko a místy i Strakonicko,“ vypočetl Netík a připomněl, že někde uhynulo až 80% včelstev.

„Po vyzimování jsou vždy ztráty,“ přiznává předseda základní organizace svazu včelařů v krajském městě Václav Kříž. Obvykle se však výše ztrát pohybuje kolem deseti procent.

Na Českobudějovicku při posledním sčítání evidovali chovatelé 7350 včelstev, v roce 2007 to ale bylo 12 159 včelstev. V celém Jihočeském kraji činily ztráty letos 27,6 % včelstev a jejich současný počet se jen těsně přehoupl přes 41 000.

Medonosné včely však jsou nezastupitelné pro opylení mnoha druhů rostlin a ovoce. Jihočeský kraj chce proto motivovat včelaře k zakládání nových včelstev. „Chystáme se podpořit každé nové včelstvo čtyřmi sty korunami, což je třetina z odhadovaných pořizovacích nákladů,“ upřesnil Netík. Vedle toho trvá krajský grant na podporu včelařů, který je vyhlašován každý rok.

Pomoc přislíbilo i ministerstvo zemědělství. „Kabinet schválil náš návrh navýšit podporu včelařství,“ potvrdil šéf resortu Petr Gandalovič dodatečnou sumu 25 milionů korun.