Teď na začátku podzimu včely stále pilně pracují. „Když je hezky, ještě nosí pyl. Makají pořád až do konce října," říká Marek Otípka o včelích dělnicích. Sledovat je na kameře bude možné až do konce tohoto měsíce.

Nápad sledovat včelí úl pomocí webkamery viděl Marek Otípka na návštěvě u přátel, kteří vyrábějí  medovinu. Myšlenka ho zaujala a rozhodl se ji využít při environmentální výchově, kterou zajišťuje pro děti z mateřských a základních škol a pro veřejnost.

Setkal se proto s profesionály, kteří zajišťují kamerové přenosy, a ti mu navrhli takové technické řešení, které umožňuje pozorovat včely na webu ve vysoké kvalitě. Poté si Marek Otípka podal grant na odboru životního prostředí českobudějovického magistrátu a na projekt získal necelých padesát tisíc korun.

Zařízení funguje ekologicky – nabíjí se solárním panelem. „Jsou tam dvě kamery. Jedna je umístěná z boku a je na ní možné sledovat česno, to je leták, kde včely přistávají a z něhož odlétají. Druhá je zabudovaná do nástavku a je vidět přímo na rámeček, který je nasvícen LED diodami," popisuje včelař s tím, že rámeček je místo, kam včely přinášejí nektar a pyl a postupně jej zaplňují medem.

V létě bylo na webkameře možné sledovat i tzv. plodový rámeček, na němž jsou nakladena vajíčka. Z nich se pak stává larva, zavíčkovaný plod (stádium kukly) a imago.

Na zimu Marek Otípka webovou kameru vypne, aby měly včely klid. Zařízení pak spustí zase na jaře. „V zimě dlouhověké včely nespí. Udělají takový chomáč okolo matky, kterou krmí ze zásob a zahřívají. Když je venku kupříkladu mínus 20 stupňů, jsou včely schopné vyhřát chomáč až na 35 stupňů," popisuje včelař život v úlu přes zimu.

Na své včelí farmě má Marek Otípka mimo jiné i kinosál. Na dvoumetrovém plátně tu záběry z webkamery pouští dětem, které sem jezdí na exkurze.  Letos sem zavítal i příměstský tábor. Včelí farmou tak prošlo během léta přibližně 450 dětí.

„Děti byly úžasné, nebály se včel, odlévali jsme svíčky, sledovali filmy, bylo to parádní," pochvaluje si včelař.