V těchto dnech vyjíždějí hasičské jednotky nejvíce na odchyt včel, současně je ale nejvhodnější doba i na odchyt sršňů a vos, protože právě zakládají své kolonie.


„Jen v pondělí vyjeli dvakrát hasiči s vybavením určeným pro odchyt obtížného hmyzu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, kde se v keři nacházel roj včel, a i v dalším případě hasiči odstranili roj včel z areálu mateřské školy v ulici Karla Šatala v Českých Budějovicích,“ uvedla mluvčí Hasičské záchranné služby Jihočeského kraje Alena Horáková několik posledních případů.


Při zásahu používají hasiči speciální vybavení. Mají zásahový oblek, včelařskou kuklu a pomocí takzvaného rojáčku nebo speciálního vysavače hmyz chytnou. Odchyt provádějí ale pouze na veřejných budovách či prostranstvích, kde je ohroženo zdraví lidí. Majitelé rodinných domků, kde se tito nežádoucí živočichové zabydlí, si musejí objednat speciální firmu, která se likvidací hmyzu zabývá.


Co se ale po odchytu s hmyzem děje? Jak uvedla mluvčí hasičů Alena Horáková, včely hasiči předávají nasmlouvaným včelařům, vosy většinou likvidují a sršně, kteří jsou chránění, převážejí na jiné místo.


„Sršni přirozeně žijí v doubravách a lidská obydlí nevyhledávají,“ řekl entomolog z Biologické fakulty Jihočeské univerzity Jan Hrček. „Pakliže je ale majitelé u svých domů najdou, je právě teď nejvhodnější doba pro jejich odstranění. Začínají vylézat matky, které zakládají kolonii, a po dva měsíce jsou hnízda malá a sršnů je málo,“ doplnil Hrček.