„Ztráty na Českobudějovicku se pohybují okolo padesáti procent, přímo v Českých Budějovicích je to přes čtyřicet procent,“ uvedl Václav Kříž, předseda základní organizace Českého svazu včelařů v krajském městě.

Hrozivou bilanci má paradoxně na svědomí loňská teplá zima. I jaro bylo teplejší než obvykle. Díky tomu se příliš rozmnožil roztoč Varroa destructor. „Po vyzimování jsou vždy ztráty. V běžném roce, kdy se včelstva rozvíjejí až v jarních měsících, dosahují kolem deseti procent,“ upozornil však Kříž na tragickou výši letošní bilance.

Hromadný úhyn poznávají i ve specializované prodejně na Husově třídě v Českých Budějovicích, kde kromě produktů včelí kosmetiky a medu prodávají potřeby pro včelaře. „Pokles tržeb bych odhadla od ledna o padesát až šedesát procent,“ zmínila Jana Fryčová. „Může to být ještě horší, mnozí včelaři ještě nešli do včel,“ upozornila Fryčová. Na odbyt nejdou mezistěny, nástavky, medomety, sirné knoty i jiné zboží, a to je prodejna poslední svého druhu na jihu Čech.

O možné náhradě uhynulých včelstev si chovatelé nedělají přehnané iluze. „Je to možné, ovšem ne v plném stavu. Záležet bude na tom, jaké množství oddělků bude, jaký bude jarní rozvoj,“ řekl Josef Zimen, šéf okresního výboru svazu včelařů.

Více si můžete přečíst v ČbD 7.4. na straně 4.