Vdova po válečném pilotu RAF plukovníku Milanu Malém (1923-2013) se dokonce vdávala i ve stejný rok jako královna, v roce 1947. Její muž bojoval za války o Tobruku a koncem války létal u 312. čs. stíhací perutě. Po válce se peruť z Anglie přesunula na letiště Planá u Českých Budějovicích, kde si letec našel budoucí ženu.

Setkání v kole

„Potkali jsme se na tancovačce u nás v Rožnově,“ vzpomíná dnes na osudové setkání v roce 1946 Jiřina Malá, rozená Blahoušová. „Byl nesmělý a poslal za mnou kvůli žádosti o tanec pucfleka,“ usmívá se. Brali se o rok později 12. dubna 1947 v budějovickém kostele sv. Jana Nepomuckého. Tenkrát vedla z letiště v Plané přes Vltavu lávka, tak byl u své ženy na kole za pár minut. „Pár dní po svatbě měl jako instruktor v letadle nehodu, když pilot zapomněl vysunout podvozek, a přišel domů celý potlučený,“ přidává další rodinný příběh vnučka Dita Edelmanová. „Bál se to tenkrát babičce přiznat, tak zalhal, že boural na kole. Když to prasklo, povídali kamarádi babičce, že mohla být čtrnáct dní po svatbě vdovou.“

Milan Malý musel jako voják západní zahraniční armády v roce 1949 opustit armádu a pracoval jako pomocný dělník v chemické laboratoři a v kalírně u pece. S manželkou měli dvě děti. Po roce 1989 se účastnil pietních i vzpomínkových akcí, podporoval vznik památníku letcům na budějovickém Senovážném náměstí a několikrát byl neúspěšně navržen na státní vyznamenání od prezidenta. Zemřel 1. května 2013. Jeho životní osudy zachytila před lety ve fotografické knize Od Tobruku k RAF vnučka Dita Edelmanová. Knihu chystá v rozšířené podobě vydat příští rok, kdy si připomeneme 100. výročí narození a 10. výročí úmrtí Milana Malého. Nyní na vydání shání donátory, kteří vydání podpoří.

Princezny na letišti

Milan Malý se s Alžbětou II. setkal už za války. „Král s královnou tehdy navštěvovali vojenské základny, ale nejvíc jezdili k nám letcům,“ vzpomínal Milan Malý. „Vždycky s nimi přišla nynější královna Alžběta a její mladší sestra Margaret. Nám klukům se víc líbila Margaret, protože byla mlaďounká a hezčí. Byla pro nás čest, když na letiště přijeli. Bavili se s důstojníky i s obyčejnými vojáky a na leccos se nás vyptávali,“ vzpomínal.

Princ Charles (vlevo) se při své návštěvě jižních Čech v roce 1992 setkal s tehdejším ředitelem Budějovického Budvaru Jiřím Bočkem (vpravo).
Princ Charles si odvezl z letiště v Plané soudek piva Budvar

S Jejím Veličenstvem se znovu setkal o půl století později. Když přijela královna Alžběta II. s chotěm v roce 1996 do Prahy na státní návštěvu, dostal Milan Malý s dalšími bývalými válečnými letci britského královského letectva RAF od prezidenta Václava Havla pozvání na: … slavnostní večeři, kterou pořádá na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty Druhé, královny Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, a jejího chotě Jeho královské Výsosti prince Filipa, vévody z Edinburghu, dne 27. března 1996.

„Když tehdy skončila oficialita na Pražském hradě ve Španělském sále, šli jsme do vedlejšího sálu na kávu. Byli jsme ve vojenských uniformách, královna chodila od jednoho k druhému a vyptávala se nás na detaily, kde jsme za války sloužili. Když přišla ke mně, povídám jí: Vaše královská milosti, moje manželka se narodila ve stejný den, měsíc i rok jako vy. Podívala se na mně a upřímně se podivila: Skutečně? Je to tak, britská královna je přesně na den stejně stará s naší babičkou,“ usmíval se Milan Malý nad vzácnou shodou.

Skromný hrdina

V den oslav narozenin královny byly každoročně zváni bývalí váleční letci RAF na britskou ambasádu do Prahy. „Dědeček se několikrát setkal i s princem Charlesem, současným králem Karlem III., když do Prahy přijel,“ prozrazuje vnučka Dita Edelmanová. „Jejich společnou fotografii ale nemáme, protože děda se nikdy nikam necpal, zůstával vzadu a čekal, až si ho všimnou,“ vysvětluje. I pro jeho skromnost chce proto příští rok vydat knihu, aby se na jejího dědečka, tobruckou krysu a nebeského jezdce, nezapomnělo.

Princ Charles si v roce 1992 v doprovodu kastelána krumlovského zámku Pavla Slavka prohlédl nejenom hrad a zámek, ale také historické centrum Českého Krumlova.
Princ Charles před lety navštívil ještě omšelý Český Krumlov. Chtěl pomoci