„Letošní rok byl pro všechny hodně náročný. Není těžké být dobrým partnerem v dobách klidných, vztahy nejlépe prověří krize a té se nám letos bohužel dostalo vrchovatě. ČEZ prostřednictvím své nadace poskytnul několik desítek milionů na boj s covid-19 velkým městům i maličkým vesničkám. Věříme, že lidé si potřebují po tom vypětí Vánoce alespoň trochu užít, proto jsme rádi opět přispěli i na výzdobu. I zdánlivé maličkosti jsou totiž v této době důležité,“ uvedla Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

První vánoční stromy a stromky se v okolí Temelína už svítí. Už minulý týden v sobotu se rozzářily vánoční stromky v Temelíně či Dřítni a jejich místních částech. Svítí už také v Hluboké nad Vltavou. Během první adventní neděle, 29 listopadu, se rozzářil i na náměstí Míru v Týně nad Vltavou. Kvůli protiepidemickým opatřením se rozsvěcovalo bez doprovodného programu a bez tradičních návštěvníků. Díky moderním technologiím, ale město své obyvatele o tento zážitek nepřipravilo.

„Letošní rozsvícení bylo přenášeno on-line na facebookový profil Městského centra kultury a vzdělávání, takže obyvatelé města si mohli slavnostní rozsvícení vychutnat ze svých domovů. Mohli jsme také poděkovat ČEZ jako našemu hlavnímu partnerovi,“ sdělil starosta Týna nad Vltavou Ivo Machálek,

Respirátor FFP2 - ilustrační foto.
Učitelé na krajských školách dostanou respirátory

V rámci kampaně Rozsvěcení vánočních stromečků letos podpořila Skupina ČEZ více než 300 měst a obcí, téměř o třetinu více než loni. Rozzářené stromečky a výzdoba v ulicích tak dělají radost alespoň při večerní procházce. V okolí Temelína jich bude ke stovce. Třiatřicet podpořených měst a obcí totiž dalšími stromky navíc vyzdobilo i své místní části. „Příspěvek na vánoční osvětlení a výzdobu jsme získali tři roky po sobě. Vánoční strom tak svítí nejen v Temelíně, ale i v dalších našich místních částech, v Kníně, Kočíně, Lhotě pod Horami, Litoradlicích, Sedlci, Zvěrkovicích a Záluží,“ poznamenal starosta Temelína Josef Váca.

Podobné je to i v sousední Dřítni. Centrální obec zdobí strom jen o trochu větší, než v dalších místních částech obce. Podle dříteňského starosty Josefa Kudrleho už svítí vánoční stromky také v Chvalešovicích, Malešicích, Strachovicích, Velici, Záblatí a Záblatíčku. Na rozsvícení se ještě připravují například v Nákří, Číčenicích nebo Tálíně.

S městy a obcemi v bližším okolí elektráren Skupina ČEZ spolupracuje dlouhodobě. Ročně v každém z regionů na podporu rozvojových projektů či kulturních a společenských akcí vynakládá kolem patnácti milionů korun.

Marek Sviták