„Obě akce pořádáme s podporou Skupiny ČEZ v rámci programu letošního Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín. Například vstup na zámecký koncert českobudějovické skupiny Bonsai č. 3 je tak pro všechny návštěvníky zdarma,“ uvedl starosta Dřítně Josef Kudrle.

Šestatřicet lovců, třicet dospělých, mužů i žen, a šest dětí, si na návesním rybníku Luže připomnělo nejen výročí úmrtí sv. Václava, symbolu české státnosti, ale zavzpomínalo také na někdejšího starostu Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Chvalešovice Václava Bínu, po němž je pojmenován místní, dnes již tradiční svatováclavský rybářský závod.

„Memoriál Václava Bíny se poprvé konal před devíti lety a díky spolupráci s temelínskou elektrárnou se stal každoroční pravidelnou akcí našeho SDH. Příští rok tak Václava oslavíme už desátým jubilejním ročníkem této soutěže,“ připomněl v této souvislosti současný starosta chvalešovického dobrovolnického hasičského sboru, ředitel soutěže a syn Václava Bíny Tomáš Bína.

Rybářům, kteří se do Chvalešovic sjeli z celého širokého okolí, přálo počasí a ryby braly „jako divé“. Skoro to vypadalo, že sv. Václav spolu s patronem hasičů sv. Floriánem přesvědčili patrona rybářů sv. Petra, aby ryby na nástrahy lovců posílal po celých hejnech. Bavili se i přihlížející či náhodní návštěvníci. Nechybělo ani občerstvení. Nejvíce si všichni dospělí pochvalovali grilované klobásy z vyhlášené domácí uzenářské výrobny Rychtářů Protivín v kombinaci s vychlazenou protivínskou dvanáctkou.

O vítězi soutěže rozhodoval bodovaný součet délek ulovených ryb, přičemž se bodovaly pouze úlovky od 30 centimetrů. Tedy například: Minimálních 30 centimetrů = 30 bodů. Kapr byl navíc oceněn bonusem 100 bodů. 30 centimetrů dlouhý kapr = 130 bodů. Vítězem sobotního závodu se stal Jan Böhm s celkovým ziskem 2263 bodů. Druhé místo obsadil Vratislav Novák s 2223 body a třetí Jaroslav Doležal s 1894 body.

„Mezi nejčastější úlovky patří amur, kapr a karas, ale vytáhli třeba i malého sumečka amerického,“ konstatoval Bína. Lovilo se podle pravidla „Chyť a pusť“. Všechny ryby se tedy do Luží, obhospodařovaných hasiči, vrátily zpět. Ty, které putovaly na gril v rámci posezení po skončení závodu, hasiči připravili předem.

Šampiónkou mezi mládeží se stala Tereza Dvořáková s 905 body. Druhý Zdeněk Peroutka dosáhl 728 a třetí Štěpán Bureš 615 bodů. „Pohár za největší rybu získal David Buček za osmdesát centimetrů dlouhého amura,“ dodal Tomáš Bína.

„Podobné akce stmelují lidi, prohlubují dobré sousedské vztahy a přispívají k přátelské atmosféře v obci. V tomto směru je pro nás zcela zásadní dlouholeté partnerství s Jadernou elektrárnou Temelín, díky jejímž příspěvkům a podpoře je sportovní, kulturní a společenský program v obci poměrně velmi bohatý,“ konstatoval dříteňský starosta Josef Kudrle a poznamenal, že s podporou temelínské elektrárny, respektive Skupiny ČEZ, se v Dřítni a jejích místních částech každoročně uskuteční bezmála čtyřicítka veřejných akcí.

Petr Pokorný

___________________________________________________________________________