Varovné sirény spustí podle mluvčího JE Marka Svitáka ve čtvrtek 23. června odpoledne technici v Jaderné elektrárně Temelín během plánovaného cvičení." Stočtyřicetivteřinový kolísavý tón se v areálu elektrárny rozezní hned dvakrát mezi 14. a 16. hodinou. Energetici o spuštění sirén i cvičení raději dopředu informovali starosty okolních obcí a uživatele informačního systému elektrárny," uvedl.

Mail na starosty okolních obcí, podobný mail a sms zpráva na registrované uživatele informačního systému. Takto s dvoudenním předstihem zástupci elektrárny Temelín informovali okolí o chystaném cvičení. Kolísavý varovný tón se rozezní v areálu elektrárny dvakrát. Jednou v závodním rozhlase, podruhé pak v celém areálu elektrárny. Právě areálové sirény by lidé v okolních obcích nebo projíždějící kolem elektrárny mohli zaznamenat. „Informujeme o každém spuštění sirén, ale i s ohledem na dění na Ukrajině jsme si vědomi, že současná situace je o to citlivější,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vlastní cvičení bude probíhat dva dny, energetici si při něm vyzkouší střídání směn, evakuaci personálu a stabilizaci situace. Letos půjde o čtvrté z celkových šesti havarijních cvičení. Scénáře jsou přitom různé, od ekologických událostí, přes požár, až po řešení složitých havárií.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,6 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.