„Stále venku jsou šelmy 
nebo také kopytníci. Někteří lidé si myslí, že tropická zvířata potřebují teplé počasí, ale to je omyl. Jde už o několikátou generaci zvířat odchovaných v Evropě, takže jsou zvyklá na naše podmínky, 
a také mají po celý den přístup do vytápěných ubikací, kde se mohou ohřát," vysvětlil ředitel Viktor Ambrož.

Zoologická zahrada Dvorec vznikla před sedmi lety. V současné době chová asi 110 druhů zvířat. Před nedávnem například otevřela velké terárium. „Máme tam téměř sedmdesát kober. Co do počtu druhů je tato sbírka největší v Evropě. Získali jsme také zelené mamby, které jsou poměrně vzácné," říká Viktor Ambrož.

Přibyli i netradiční ptáci. „Na letošní sezonu máme připravené velice vzácné ibisy slámokrké. Ti jsou kromě naší zoo už jen v Praze. K vidění bude i seriema rudozobá, velmi hlasitý a přitom málo známý pták," dodává ředitel.

Největším lákadlem ve Dvorci ale zůstávají bílí tygři. „Dříve jsme měli zapůjčenou bílou a zlatou tygřici a když jsme je museli vrátit, došli jsme k tomu, že bez bílých tygrů naše zoo nemůže existovat. Vynaložili jsme tedy veškeré úsilí a sehnali sourozeneckou dvojici. Jsou to zatím koťata, je jim rok a půl," připomíná Viktor Ambrož.

V budoucnu by chtěl získat ještě dva nepříbuzné bílé tygry a vytvořit tak partnerské dvojice. Říká totiž, že zoologická zahrada by neměla zvířata jenom vystavovat, ale hlavně odchovávat mláďata.

V tomto ohledu je Dvorec velice úspěšný u lvů pustinných. V loňském roce se zde narodilo jubilejní čtyřicáté kotě. Do světa zoo dále vyslala mimo jiné osm mláďat tygrů ussurijských.

Zahrada se tedy specializuje na velké šelmy, k vidění je tu také levhart či rys, ale expozici doplňují kopytníci, plazi či primáti. Viktor Ambrož nevylučuje, že časem získá další zajímavá zvířata. „Naučil jsem se řídit heslem: Nikdy neříkej nikdy. Mnohdy si člověk myslí, že nemá šanci nějaké zvíře získat a pak se to podaří. Já bych například před dvěma lety vůbec nečekal, že jako soukromá zoo budeme mít lidoopy, ale nějaká doba utekla a máme tu šimpanze," vypráví.

V nejbližší době však nehodlá areál příliš rozšiřovat. Věnovat se chce hlavně úpravám. „V zoo je třeba také hodně opravovat, takže se v nadcházejících dvou letech budeme zabývat hlavně vylepšením prostředí a zábavy pro zvířata. To je oboje velice důležité a my to máme trochu těžší, protože naše zahrada vyrostla na holé louce" uzavírá.