Pitný režimPijte v malých dávkách celý den, střídejte vodu a minerálky, vyhýbejte se alkoholu a nápojům s kofeinem. Děti a seniory nuťte pít.

Jak podotýká mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková, posádky sanitek počítají, že počet výjezdů o víkendu výrazně vzroste. „Už nyní jsme zaznamenali mírný nárůst kolapsů z horka. O víkendu bude zřejmě situace ještě horší, zejména ve větších městech, kde se bude teplota akumulovat," odhadovala v pátek.
Počítá s tím i šedesátiletá Jitka Kohlová. „Zmizíme na celou dobu z Budějovic na chalupu. V kamenném baráku je příjemný chládek, nedaleko rybník na koupání, tam se bude dát to vedro snad přežít," plánuje.

Podobně by podle zdravotníků měli přemýšlet všichni. „Horké počasí může způsobit zdravotní komplikace komukoliv. Nejvíce jsou ohroženi lidé nad 65 let a děti do 4 let, těhotné ženy a dlouhodobě nemocní, zejména lidé trpící onemocněním srdce, vysokým tlakem i lidé s nadváhou," varuje Petra Kafková.
Zvlášť nebezpečná, a to nejen třeba pro děti, ale také pro psy a jiná domácí zvířata, jsou v těchto dnech zaparkovaná auta. „Lidé si neuvědomují, že i když nechají psa v autě jen pár minut a třeba i s pootevřeným okýnkem, při teplotách nad 35 stupňů ve vozidle rtuť rychle vystoupá na dvojnásobek," upozorňuje mluvčí městské policie Věra Školková s tím, že strážníci se pravidelně setkávají s případy, kdy je nutné kvůli záchraně zvířete volat hasiče, aby auto otevřeli."

Ve vedru jde o zdraví

Naštěstí jen pár případů a s dobrým koncem řešili už letos budějovičtí strážníci kvůli zvířatům zavřeným v rozpálených autech. „Letos jde zatím o ojedinělé události a navíc se majitelé pokaždé po pár minutách objevili, a nebyl tak nutný zásah," bilancuje mluvčí městské policie Věra Školková.
Přesto však před horkým víkendem varuje všechny, kdo by v zaparkovaném voze chtěl čtyřnohého kamaráda či dokonce děti třeba jen na malou chvíli nechat. V takovém případě může jít o život. Auto se stává během krátké chvilky bez nadsázky rozpálenou pecí.

„V každém letním období se setkáváme s tím, že strážníci nebo občané objeví takové případy. Pokud se záhy nedostaví majitel, je třeba jednat. Nejdřív přivoláme veterináře, který posoudí stav psa, a pokud to situace vyžaduje, musí přijet hasiči a ohrožené zvíře vyprostit," naznačuje.
O zdraví ale může o tomto prodlouženém víkendu jít i při zdánlivě neškodných aktivitách. „Účinky extrémního horka můžeme zmírnit, pokud se budeme řídit jednoduchými zásadami," zdůrazňuje mluvčí zdravotnické záchranné služby Petra Kafková.

Podle ní by každý měl extrémním teplotám přizpůsobit denní rozvrh a pracovní tempo, vyhnout se stresu a těžké fyzické námaze, nezdržovat se přes poledne na přímém slunci, omezit pochůzky venku, nebo je alespoň přesunout na chladnější část dne, nejlépe na ráno. Přes den je pak dobré zařazovat častěji přestávky. „Důležitá je i úprava jídelníčku. Dodržujte pravidelný pitný režim. Popíjejte v malých dávkách celý den. Nejvhodnější je pít čistou vodu střídavě s minerálkou. Nuťte pít především děti a staré lidi, kteří mnohdy nemají pocit žízně. Vyhněte se alkoholu a nápojům s kofeinem, ty odvodňují organismus. Jezte lehká, snadno stravitelná jídla. A vyhýbejte se snadno se kazícím potravinám, mohou být zdrojem infekce," radí Petra Kafková.
K srdci si takové zásady bere například Kateřina Kosťová. „Snažím se hodně pít. Zároveň jíst jídla, která nezatěžují organismus. Ale také chráním svoji pokožku opalovacím krémem. Horké dny si nějak extra neužívám, je mi pořád vedro a nevím, jak se tomu ubránit," krčí rameny.

Recept, jak přežít horko, hledá také Zdislava Salingerová z Hluboké nad Vltavou. „Dny trávím v práci pod klimatizací, ale lepší řešení by bylo u vody, ale s pokrývkou na hlavě a lahví pitné vody," dodává.

Letní plovárny na ČeskobudějovickuČESKÉ BUDĚJOVICE otevřeno denně 10 – 20 h
HLUBOKÁ NAD VLTAVOU otevřeno denně 10 – 19 h
BOROVANY otevřeno denně11 – 19 h
TÝN NAD VLTAVOU otevřeno denně 9 – 20 h
BOREK otevřeno denně 10 – 21 h
HORNÍ STROPNICE otevřeno denně 9 – 22 h
OLEŠNÍK otevřeno denně 10 – 20 h

AUTOR: BARBORA SMUDKOVÁ, TOMÁŠ FIŠER