Ohřát se během těchto sychravých podzimních dnů můžete při fotografické výstavě Šimona Hellera z Rwandy v Café Hostelu v českobudějovické Panské ulici.Soubor zajímavých fotografií z Afriky ukazuje až do začátku listopadu těžký život obyvatelů země, před lety sužované občanskou válkou. Autorem výstavy je Šimon Heller (24) z Českých Budějovic , cestovatel a student Jihočeské univerzity, který Afriku navštívil už několikrát.

Stále živé utrpení

„Ve střední Africe, konkrétně ve Rwandě, jsem byl dvakrát na měsíc trvajících cestách, a to letos i v loňském roce," prozrazuje budoucí učitel zeměpisu Šimon Heller.

„Rwanda je známá hlavně genocidou kmene Tutsi, kdy byl z desetimilionového národa během desítek dnů vyvražděn milion lidí. Dodnes se tato malinká africká země snaží na tuhle tragédii zapomenout," říká Šimon Heller.

„Rwanda je ale také zároveň plná paradoxů. Je to země, kde jsou například zakázané igelitové sáčky. Je to také země, kde je každý měsíc „umuganda", což jsou prakticky veřejně prospěšné práce pro všechny," vysvětluje cestovatel, který dále zjistil, že na jednu ženu ve Rwandě připadá průměrně šest narozených dětí a v některých zdejších regionech nezaměstnanost převyšuje devadesát procent. „Rwanda je pro cestovatele lákavá svou krásnou přírodou, která tu ale jde ruku v ruce s velkou chudobou," pokračuje Šimon Heller, který zde potkal například také slony i žirafy.

Inspirace chudobou

„I když Rwanda sousedí s velmi politicky nestabilním Kongem, jako cestovatel jsem se zde cítil velmi bezpečně. Čím více v horách a čím více zapomenut civilizací, tím jsem se cítil lépe. Setkání s lidmi, kteří neznají peníze a nikdy neviděli bělocha, je pro Evropana, který denně řeší nespočet zbytečných tzv. povinností, velkou inspirací," svěřuje se Šimon Heller.

„Rwandu bych tak doporučil každému jako vhodnou přípravu na každodenní stres zde u nás. Člověk najednou pochopí, že všechno lze dělat i jinak," tvrdí Šimon Heller, jenž uskutečnil svou letošní cestu o prázdninách na přelomu července a srpna.

Smutek z Konga

„Mým hlavním cílem bylo navštívit a potěšit dlouholetého kamaráda a lékaře ve Rwandě Dominika Hese a také mu poblahopřát při místním svatebním obřadu s Marlen," prozrazuje Šimon Heller. „Kromě Rwandy jsem navštívil i stát Burundi, který je podle HDP na obyvatele nejchudší zemí světa. Chtěl jsem se vypravit i do sousedního Konga, ale plánovanou cestu jsem musel z bezpečnostních důvodů zrušit, protože je tam občanská válka," dodává smutně Šimon Heller.

Pokud tedy chcete nasát atmosféru černého kontinentu, přijďte na fotografickou výstavu do Café Hostel.