„Rodiče podali do školek, které zřizuje město, celkem 2241 žádostí," uvedl náměstek primátora Petr Podhola s tím, že po odečtení duplicit a žadatelů z cizích obcí to bylo 1428 žádostí. Mateřinky přijaly celkem 924 dětí.

Jednou z méně šťastných maminek je například Šárka Brůhová ze Suchého Vrbného, jejíhož dvouapůlletého Šimona do školky nevzali. „Trochu jsem to čekala, protože jsem na mateřské, ale i tak jsem doufala, že by to mohlo vyjít," řekla zklamaně.

Z 500 nepřijatých bylo přibližně tři sta dětí, jež by do školky nastupovaly až v závěru školního roku, tedy v dubnu až červnu. Jedinou šancí (kromě soukromých zařízení) pro ně byly ještě jesle. Ty ale letos zažily rovněž nevídaný přetlak žadatelů. Na volných 71 míst v jeslích E.Pittera a K. Štěcha se tlačilo 154 dětí. Ani nové jesle v Čéčově ulici, které se v těchto dnech intenzivně staví, aby byly od začátku září v provozu, situaci nezachrání. „Vznikne 22 nových míst, už teď se ale zájem blíží skoro čtyřnásobku," vypočetla ředitelka jeslí Jiřina Dudová po zápisu, který se konal ve středu a v úterý.

Zkusit štěstí mohou rodiče nepřijatých dětí ještě v září, kdy se otevře nová mateřská škola v Kubatově ulici s kapacitou 65 míst. Dalších 16 míst vznikne o prázdninách stavební úpravou v jednom z pavilonů mateřské školy v ulici K.Štěcha. Mimořádný zápis do těchto škol bude 10. a 11. září.