Jenže v podkladech pro projekt chybělo povolení pro kácení olší, javorů a dalších dřevin, které jsou biotopem ohrožených druhů ptáků. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) proto nejprve v lednu předběžně zakázala stromy kácet a tento týden své rozhodnutí potvrdila v rámci správního řízení. Podle tiskové mluvčí ČIŽP Radky Burketové se zákaz nyní vztahuje i na terénní práce. Podle informací Deníku se ale mohou účastníci řízení ještě proti rozhodnutí odvolat.
Dlouholeté sporyJiž 16 let připravují českobudějovická radnice a Povodí Vltavy protipovodňová opatření u Malého jezu. Po celou dobu trvají spory s částí obyvatel lokality.
Město v úterý potvrdilo, že protipovodňová ochrana území je dlouhodobým plánem, který stále platí. „Záměry města byly dávno deklarovány: chránit město před stoletou povodní z Malše. Tyto záměry současný vývoj zatím nezměnil," uvedl náměstek primátora Petr Holický.
Práce na protipovodňových opatřeních už chtělo Povodí Vltavy před časem zahájit, má i dodavatele, který vzešel z výběrového řízení. Jenže v zastupitelstvu se dlouho nedařilo schválit poslední potřebné smlouvy. Akce se odsouvala tak dlouho, že teď jí hrozí velké komplikace.
Chystané kácení a bagrování u Malého jezu je přitom předmětem dlouholetých sporů části obyvatel města s radnicí. A odpůrci radnice nešetří kritikou ani ohledně celkové koncepce protipovodňových opatření, která se mají projednávat na pondělním zastupitelstvu.
Protipovodňové plány radnice stíhá kritika
Nejprve by měla být celková koncepce ochrany před povodněmi a potom až jednotlivé akce. To říkají kritici radnice ke způsobu, jakým město České Budějovice postupuje při protipovodňových opatřeních.
Kritikům radnice například vadí, že protipovodňová opatření u Malého jezu jsou dávno schválena v zastupitelstvu a přitom celková koncepce ochrany území ve správní působnosti Českých Budějovic se bude přijímat až nyní. „Nezdá se logické, že o celkové koncepci město jedná téměř dva roky poté, co první etapa protipovodňových opatření na Malši získala stavební povolení," říká za iniciativu Zachraňme Malák její člen Tomáš Mráz. „Logické by naopak bylo napřed projednat koncepci, představit ji veřejnosti, případně do ní zapracovat připomínky veřejnosti a teprve potom přistoupit k projednávání jednotlivých částí či etap," dodává za iniciativu Petr Hlinka.
Podle náměstka primátora Petra Holického je ale koncepce protipovodňových opatření ve správním území Českých Budějovic připravována jen jako celek určitých doporučení, na která by měly reagovat jednotlivé obce. Koncepce se totiž týká území o rozloze celkem 923 kilometrů čtverečních, tedy včetně řady obcí v okolí krajského města.
„Obce by měly údaje z této koncepce zahrnout do svých územně plánovacích dokumentů. Vychází se z analýzy území z hlediska svažitosti, vodních toků, rybníků a nádrží. Ve všech obcích se zjišťovaly místní podmínky," říká k dokumentu, jenž se má projednávat na pondělním zastupitelstvu Petr Holický.
Navíc koncepce vznikla teprve v poslední době, zatímco projekt ochrany území pod Malým jezem je samostatnou akcí chystanou už 16 let. Jenže kritici radnice upozorňují na to, že koncepce už obsahuje plány na další změny u Malše, navazující na současný projekt úprav u Malého jezu. Podle Vladimíra Medly z iniciativy Zachraňme Malák jsou například podél Malše navrženy další ochranné zdi u stadionu Slavie nebo mezi Velkým jezem a lokalitou U Špačků. A koncepce má počítat i s bagrováním břehů nad Malým jezem.
Sdružení Javorová dokonce už v této souvislosti začalo v Mladém sbírat podpisy pod petici, se kterou chce oslovit zastupitele. Podle Radmily Frydrychové totiž připravované změny zhorší situaci v části Mladého při příští povodni, místo, aby ji pomohly řešit. Plánuje se totiž třeba omezení rozlivu na dosud volné plochy. „Jako obyčejní občané se domníváme, že chystaná opatření nejsou pro nás, ale proti nám," říká Radmila Frydrychová a dodává, že se někteří obyvatelé Mladého kvůli tomu chystají i na pondělní zastupitelstvo.