Celkový počet uzdravených se podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS) Kvetoslavy Kotrbové nezměnil a zůstal na pondělních 140. Aktuálně bylo v úterý večer v regionu 34 pozitivních osob.

Písecko a Krumlovsko jsou bez nákazy

„Od úterního do středečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 206 nových suspektních vzorků. Pozitivní nebyl žádný. Skvělou zprávu přinesla středa především pro obyvatele Písecka, kde se uzdravil i poslední evidovaný nemocný a počet aktuálně pozitivních případů v tomto okrese dosáhl poprvé od vypuknutí koronavirové pandemie nuly. Písecko je tak po Českokrumlovsku už druhým jihočeským okresem, který v současné době nevykazuje žádné aktivní případy onemocnění COVID-19,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje  Kvetoslava Kotrbová.

Záběr z policejního radaru.
Řidič si to svištěl po dálnici "dvoustovkou"

Ze stávajících 31 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 17 na Prachaticku, osm na Českobudějovicku, čtyři na Táborsku a po jednom na Strakonicku a Jindřichohradecku. Už zmíněné Českokrumlovsko a Písecko vykazují nulu.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy udržují s 28,09 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k středeční 18. hodině) pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19 a vysokým podílem uzdravených v ČR. V kraji se již vyléčily čtyři pětiny všech nakažených.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 13 983 osob. V povinné karanténě se k středeční 18. hodině nacházelo aktuálně 238 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v úterý zvýšil o 227 na celkových 1997“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Zasněžená květnová Kvilda.
OBRAZEM: Ledové muže Jihočeši pocítili. Noční mrazíky by už hrozit neměly

Pro přeshraniční pracovníky zřídila KHS informační linku na čísle 736 514 326. Samoplátci se mohou nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem  v Dolním Dvořišti, na hraničním přechodu s Německem ve Strážném a v odběrových místech všech jihočeských nemocnic. V krajském městě mají samoplátci také odběrová místa před areálem výstaviště nebo v ulici U tří lvů.

Koronavirus v okresech:

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo ve středu večer na jihu Čech mezi nemocnými COVID-19 kumulativně 105 žen a 75 mužů. Z celkových 180 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 35 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 17 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.

Mezi pozitivně testovanými v kraji je dosud kumulativně deset dětí ve věku do 14 let. Šestnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, devětadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, sedmadvacet v kategorii od 45 do 54 let a jednatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Odběrové místo ve Strážném.
Nejen pendlery testují ve Strážném

„Kumulativní počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací i samostatně a byli či ještě jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se ve středu nezměnil a zůstal na 337,“ poznamenala MUDr. Luňáčková.

Pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz . Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19. Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laboratoří, KHS zveřejňují nové případy, vyšetřované v regionu a to až po jejich verifikaci.