Příměstský park nabídl v sobotu výjimečnou příležitost bližšího pohledu na opeřence při vycházce, kterou pořádalo sdružení Calla pod vedením ornitologa Petra Veselého. „Ve Stromovce žije asi čtyřicet až padesát druhů ptáků," říká ornitolog a zdůrazňuje, že 
v parku žijí druhy, jejichž domovem je les, pole i město. Dohromady se v lokalitě nachází několik set opeřenců, možná i přes tisíc kusů. Jen kosů nasčítali ornitologové dvacet párů. Třeba žlun zde ale hnízdí jen jeden pár, protože má velké teritorium.

Hlavní atrakcí vycházky je ukázka kroužkování. Když ptáci dostanou ozdobu na nohu, mohou si je podržet na chvilku ti nejmenší účastníci vycházky, než drozda, žlunu nebo sojku pustí zpět do přírody. Sojku pustil na svobodu Jakub Berec. „Přijeli jsme z Velešína a líbí se mi to," komentoval neobvyklou vycházku devítiletý klučina, který dorazil i s bratrem a otcem.
Pár šťastlivců si kromě zážitku odnáší i peříčko, které ztratili kroužkovaní ptáci. „Tady máme drozdí," říká vnoučkovi jedna z účastnic Marie Ryšavá a dodává, že už budou mít peříčkové album.

Zájemců o vycházku přišlo v sobotním chladném, ale jasném ránu několik desítek, což organizátory potěšilo. „Ornitologické vycházky jsou navštěvované nejvíc," říká Jiří Řehounek za Callu. „To přijdou desítky lidí. Když nevyjde počasí, tak deset, patnáct zájemců," dodává Jiří Řehounek a připojuje, že když prší a není to úplně atraktivní téma, přijdou jen ti skalní. Vycházky s Callou, které se pořádají s podporou města už od roku 2008, mají  totiž své stálé příznivce.

„Předloni jsme byly tři důchodkyně. Přišly jsme jen tři, protože pršelo a byla to vycházka za orchidejemi," zavzpomínala při procházení Stromovkou pro Českobudějovický deník Soňa Beranová z Českých Budějovic. „Přesto se nám chlapci věnovali. Byli jsme dvě hodiny venku a bylo to skvělé. Chlapci jsou opravdu bezvadní," chválí organizátory Soňa Beranová, která v sobotu přišla s vnukem Tobíkem a kamarádkou Mirkou Kulířovou.

„Dělala jsem celý život projektanta, ale ráda vím, co je okolo mě," říká ke své účasti na vycházkách Soňa Beranová a vysvětluje, že když to jde, bere s sebou i vnuka. „Myslím si, že děti by se měly vést ke vztahu k přírodě, pak ať si vyberou, co s tím udělají," říká příznivkyně vycházek s Callou. Připojuje, že i když viděla při procházce se psem na českobudějovickém nábřeží zajímavý hmyz, poslala fotku Jiřímu Řehounkovi. „Odepsal mi, co je to za druh a poděkoval za upozornění, že ten druh se tam vyskytuje. Ale já nejsem žádný odborník, jen mě to baví," zdůrazňuje Soňa Beranová.

Magnetofon

Skupina pak pomalu dochází k síti natažené mezi stromy. Ornitologové u ní ráno pustili magnetofon a ptáci, kteří na jaře hájí své teritorium, vyrazili do útoku. Netušili, že později se z nich stanou svérázné ozdoby zavěšené v plátěných pytlících na stromě, u něhož se kroužkovalo.

Síť je ale pro děti také atrakcí. Aby viděly, jak funguje, háže do ní Petr Veselý, pedagog na Jihočeské univerzitě, plastovou láhev s pitím. „Já, já, já si chci také hodit," touží vzápětí většina dětí vyzkoušet síť také sama. „Já věděl, že se vám to bude líbit," komentuje les rukou žadonících o lahev Petr Veselý a v nadsázce dodává k majiteli, že teď už se nenapije.

Nakonec se ale skupina zase dává na cestu Stromovkou a nechybí ani poutavý výklad ornitologa. Ten například upozorňuje, že i vědecké výzkumy dokázaly, že na poplašný křik sojky reagují třeba srny, kdežto stračího křiku si při výzkumu ani nevšimly.
Další přírodovědnou vycházku chystá Calla v květnu.