Komplex deseti nových objektů se 156 byty má v nejbližších letech vzniknout v areálu bývalé pily v Trhových Svinech. Od soukromých majitelů jej před nedávnem koupila budějovická stavební společnost Remonst. Místní lidé to ale vnímají se značnými obavami. Po městě se totiž šíří zvěsti, že sem chce developer nastěhovat stovky nepřizpůsobivých občanů ze severu Čech, převážně romské národnosti. Město by tím údajně ztratilo svou dosavadní poklidnou tvář. Investor to však zcela jednoznačně popírá a tvrdí, že pořídil objekt kvůli čistě komerčním účelům.

„Slyšel jsem o tom, ale nijak mě to netrápí. Znám totiž Romy, kteří jsou v Ledenicích a jsou tam s nimi naprosto spokojení. V nedaleké Slavči jsou také dvě rodiny a ty nemají chybu. Záleží na tom, kdo konkrétní sem přijde a jak se budou ti lidé chovat,“ popisuje například Jaroslav Brabec, který žije v těsné blízkosti areálu. Jeho slova potvrzuje i místostarostka Věra Korčaková. Dodává však, že v současné době jedná město s investorem o jiných záležitostech, třeba o vedení nových kanalizačních sítí, které souvisejí s opravou ulice Nové Město. Vysvětluje také, že radnice nemůže do plánů developerské společnosti nijak výrazněji zasahovat, protože jí dotčené pozemky nepatří. „Fáma o příchodu Romů se k nám však také dostala. Na to konto jel pan starosta za investorem a ten ho ujistil, že určitě nemají v plánu zřizovat tady nějaké ghetto, ale využijí komplex pro komerční účely,“ zmiňuje Korčaková.

Bazén i bowling

Doplňuje, že v současné době má firma Remonst hotový projekt na stavbu první budovy s novými byty. Další část výstavby bude podle ní závislá na tom, jak rychle se podaří tyto byty prodat. „V plánu se počítá také s výstavbou prodejny potravin, bazénu, bowlingu či fitness centra,“ dodává místostarostka Korčaková. Podle jednatele společnosti Remonst Romana Svědínka se zvěsti o příchodu Romů absolutně nezakládají na pravdě. „Je to naprostý nesmysl, vůbec se k tomu nechci vyjadřovat,“ zdůrazňuje Svědínek. Potvrzuje však, že si společnost požádala o stavební povolení na první budovu, ve které by mělo být 17 bytů. „V současné době čekáme, zda toto povolení dostaneme. Pokud ano, začneme stavět už v letošním roce. Výstavba dalších objektů se uskuteční v horizontu několika let, záleží na tom, jaký bude o byty zájem,“ plánuje Svědínek.