"Ahoj Milánku, rád Tě vidím," vítali se staří známí při akci, jejíž počátky sahají do restaurace Masné krámy před několika desítkami let. Tehdy se scházela parta štamgastů a "osadníků stropnických" při vánočním zpívání. Vánoční koledy ale tehdy nebyly na veřejnosti moc vítané, proto museli zpěváci svůj původní stánek opustit.

Azyl našly v podniku se symbolickým názvem - ve Vatikánu na Lannově třídě. Některým účastníkům už je přes sedmdesát. Chodí sem hlavně muži, ale objevují se i dámy.

Na začátku zhruba po desáté hodině, se vždy rozdají zpěvníky s 22 koledami a případně některými vloženými písněmi. "Po zpívání zase zpěvníky sesbíráme," uvedl Václav Tupý s tím, že útlé zpěvníčky poslouží zase příští rok.

Za doprovodu Dudlajdy a jejích hostů potom zní koledy v posledních letech tradičně až přes poledne. "Krásně zpíváte," dostává se přitom ocenění všem přítomným, před nimiž nechybí svíčky, patřící ke sváteční atmosféře.

"Sem zajdu každý rok rád," ocenil pro Deník za všechny přítomné milou akci Oldřich Hornát.

Na konci pak zazní tradiční Narodil se Kristus Pán a vánoční koledování si připíše další čárku ke své dlouholeté tradici s tím, že příští rok určitě přibude další.