„Za poměrně krátkou chvíli napršelo velké množství vody a všechna stekla z okolních kopců dolů do vesnice," popsala situaci starostka Hana Bartušková. „Navíc se ucpala kanalizace a přetekl místní rybník 
i obecní nádrž," doplnila.

Voda podle starostky vyplavila celkem dva obytné domy a osm hospodářských stavení. S likvidací škod pomáhali členové místního sboru dobrovolných hasičů. „Bála jsem se, že obdobná situace bude i v našich dalších osadách, ale jinde bylo naštěstí vše v klidu," dodala starostka.

Aktuálně v obci shánějí hlavně vysoušeče. „A protože předpověď počasí není příznivá, snažíme se také obec zabezpečit před dalšími přívaly vody z okolních polí," poznamenala starostka.

S rychlou pomocí přispěchala Nadace ČEZ. Obci poskytla 20 tisíc korun na nákup pytlů s pískem, které budou sloužit jako bariéra před dalšími proudy vody. „Pro pomoc obcím při likvidaci škod spojených s extrémním počasím má Nadace ČEZ zřízen speciální krizový grant," informoval Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín.

„Grant je zatížen minimální administrativou, a je tedy možné podporu vyřídit během několika hodin. Získané peníze pak starostové mohou použít prakticky na cokoli, co souvisí s řešením krizové situace v jejich katastru," dodal.

Na Českobudějovicku už v úterý do odpoledne napršelo méně srážek než v pondělí. Například v Českých Budějovicích zaznamenali meteorologové za pondělí 32,9 milimetru vodního sloupce, ale za včerejšek do podvečera jen necelých 10 milimetrů.

O rozdílech svědčí i srážky v Pasekách na Protivínsku nedaleko Všemyslic, kde za pondělí napršelo 75 milimetrů a za úterek do večera jen 0,8 milimetru.