Budou se věnovat klíšťatům a nemocem, které jsou klíšťaty přenášeny. Po třech letech se na jih Čech vrací konference nazvaná Evropská jarní škola o klíšťatech.

„Nabitý program je složen jednak z přednášek pozvaných odborníků, zdejších i zahraničních a jednak z workshopů zaměřených na praktické úlohy řešené v laboratořích,“ přibližuje setkání vědců za organizátory jarní školy Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity. Vědci přijedou kromě České republiky například i z USA, Anglie, Španělska, Řecka a Slovenska. Budou se zabývat třeba moderními metodami elektronové mikroskopie, nebo postupy v chovech klíšťat.

Účastníci jarní školy, se budou věnovat i biologii klíšťat a jimi přenášených nemocí. Jedním z témat akce bude i to, jak klíště zpracovává krev hostitele.
„Nedílnou součástí jarní školy bude rovněž práce v terénu přímo na vybrané lokalitě, nasbíraná klíšťata budou mladí výzkumníci bezprostředně poté analyzovat moderními metodami na přítomnost viru klíšťové encefalitidy a spirochét lymské boreliózy,“ uvedl Grubhoffer.

Akci spolupořádají Parazitologický ústav Biologického centra Akademie věd a Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity. Obě instituce se dlouhodobě věnují výzkumu klíšťat a infekčních nemocí, které klíšťata přenášejí.