Oblastní rada ODS nedávno navrhla odebrání licence tomuto sdružení kvůli podezření z účelového nabírání členů. Šetření, které se vedlo, ale na žádná pochybení nepřišlo.

„Návrh na zrušení místního sdružení ODS číslo čtyři v Český Budějovicích byl vznesen na jedné z minulých výkonných rad,“ potvrdil Deníku Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ODS. Ve chvíli, kdy byl tento návrh vznesen se přitom spekulovalo o tom, že jde hlavně o vnitřní boj v ODS mezi tehdejším primátorem Jurajem Thomou a jeho protivníky.

Šetření, které následovalo však podle Bartovského nezjistilo žádné pochybení a sdružení tedy v rámci ODS funguje dál. „Dopadlo to, jak jsem očekávala,“ podotkla k výsledku šetření bývalá náměstkyně primátora Ivana Popelová. Ta ale mezitím spolu s Thomou a dalšími lidmi už ODS kvůli vnitrostranickým sporům opustila.

„Já tu informaci nemám,“ reagoval pro Deník na výsledek šetření Martin Kuba, předseda Reginální rady ODS. „Pokud o tom budeme hovořit, chápu, že administrativní pochybení šetření nenašlo,“ doplnil Kuba. Vzápětí ale předseda regionální rady konstatoval, že podle jeho názoru bylo přijetí třiceti lidí najednou a ještě z jiného kraje účelovou akcí na podporu Juraje Thomy. Kuba naznačil, že tuto účelovost ukazuje i to, že zmínění lidé nyní ODS opouštějí.

Tahanice kolem problematických členů nejsou v ODS ani v jiných politických stranách žádnou neznámou.
Ovládnutí partaje pomocí účelově přijatých členů vyčítali kritici například i Martinu Bursíkovi, bývalému předsedovi Strany zelených. Samotná ODS se před několika lety potýkala na Českobudějovicku například se zpochybňováním náboru členů do sdružení v Neplachově a poslední velký skandál s podivnými praktikami kolem členské základny nyní řeší ČSSD v Ostravě.

Poměrně radikálně by problémy místních organizací ODS v Českých Budějovicích řešil jihočeský poslanec za tuto stranu Martin Doktor. „Všechny budějovické organizace ODS by měly být zrušeny a znovu založeny,“ řekl Doktor.

Ohledně budoucnosti místního sdružení ODS číslo čtyři Martin Kuba uvedl, že jeho prioritou bude nabídnout práci pro ODS všem, kteří o to budou mít zájem.