„Ke kolapsovým stavům ve všech věkových kategoriích vyjíždíme o padesát až sto procent častěji,“ potvrdil primář Územního střediska záchranné služby Lumír Mraček s tím, že nejčastěji musejí do města na pomoc starším osobám. „Lidé vyrazí ráno nakupovat a ještě v poledně jsou v obchodech, podcení vedro a pitný režim,“ upozornil Mraček.


Své služby zintenzivňují i Domovy pro seniory a střediska zdravotnické péče. „Dbá se především na dodržování pitného režimu,“ řekla včera ředitelka českobudějovického Domova pro seniory U Hvízdala Ludmila Kubelová.


O tomtéž hovoří také Josef Hes, ředitel Domova důchodců na Dobré Vodě u Českých Budějovic. „Pitný režim je pro starší lidi problém i během roku. Nemají pocit žízně, hrozí dehydratace, proto v těchto dnech dohlížíme na větší intenzitu pitného režimu,“ sdělil ředitel Hes.


Uživatelům služeb domovů se dále doporučuje omezit vycházky, případně vycházet ven pouze v ranních či večerních hodinách, a to jedině s pokrývkou hlavy. „Lidé se cítí unavenější,“ řekl Hes. „Raději zůstávají v pokojích, kde je přiměřená teplota.“ Také ředitelka domova U Hvízdala hovoří o klimatizovaných prostorách budovy, kam je přesměrována většina aktivit a kde se pro seniory organizují různé zábavní akce.


V souvislosti se zvyšujícími se letními teplotami a suchy probíhá v těchto dnech v okresním městě zavlažování silnic. „Kropení se provádí podle počasí každý den,“ sdělil ředitel českobudějovické pobočky společnosti .A.S.A. Petr Kaněra. Intenzita kropení se určuje podle teploty; při první intenzitě, tzn. při teplotě nad 20°, jsou ulice zavlažovány jednou denně, druhou intenzitou při teplotě nad 30° se kropí dvakrát denně. Kropicí vozy projíždějí po dvou trasách. „Jedna trasa je centrum a druhá pak Pražské sídliště a sídliště Máj,“ sdělil Kaněra.