Letos se organizátoři ze spolku Hope 4 You rozhodli oslavit výročí ve velkém stylu, součástí akce je koncert, tvořivé dílny a nechybí tradiční dobročinný podtext. Kraslicové stezky jsou letos čtyři a vajíčka se poprvé zatoulala třeba až do Hrdějovic a Opatovic.

Výstava fotek i koncert

Akci před lety iniciovala čtveřice místních nadšenců Valerie Chromá, Šárka Hloušková Schandlová, Petr Mach a Jan Vlasák ze spolku Hope 4 You. Jubilejní ročník se ponese ve slavnostních duchu, podle Valerie Chromé z organizačního týmu během let přibývala nejen vajíčka.

"Z původních sedmi v roce 2015 už je celkový počet 33. K zavedenému programu, kde si příchozí pletou třeba i pomlázky, jsme připravili výstavu fotografií obřích kraslic z uplynulých let, velikonoční fotokoutek či koncert kapely Jiří Scheliger Tibute Mladen Djelmo,“ popisuje.

Ilustrační foto. Velikonoce na Hluboké, obří kraslice.
KVÍZ: Obří vejce dělají na Hluboké parádu až do dubna. Co o nich víte?

Všechna díla jsou krásná

Největší návštěvnosti se těší samotné zahájení, kdy na Velký pátek začíná také rodinná hra s mapou či se běží orientační běh. Na čtyři vaječné stezky se lze ale vypravit samostatně až do neděle 28. dubna. Vajíčka jsou všechna krásná. „Nelze říci, že by bylo nějaké nejhezčí, krásní jsou brouci u zámku, vesmír u kostela i bylinky. Třeba kraslice od fanoušků Motoru se také moc povedla, tam jsou vyobrazené Budějovice. Máme tam letos také nádherné vlčí máky od umělkyně Daniely Roulové Plockové,“ vyjmenovává.

Překvapením je i jedno nenamalované vajíčko. „Při jubilejním ročníku můžete být úplně všichni umělci. Jedno naše obří vejce můžete spolutvořit s námi, kde stojí, ale neprozradíme. Musíte si ho najít sami,“ uvádí Valerie Chromá.

Součástí je také tzv. Řetěz naděje, v rámci kterého pořadatelé už věnovali potřebným téměř dva miliony. „Letos pomáháme pětadvacetiletému rodákovi z Hluboké, Štěpánovi, který trpí poruchou autistického spektra. Jeho velkou vášní je jízda na kole, rodiče ho vždy vozili na dvojkole, ale už to těžko ušlápnou, a tak se vybírá na speciální elektrokolo vyráběné na míru,“ naznačuje. Přispět lze nejen koupí mapky stezek, ale na dobročinné účely poslouží i startovné orientačního závodu či výnos z dobročinného bazaru.

Velikonoce v Hluboké nad Vltavou zdobí už deset let obří kraslice. Snímek z roku 2020.
Obří kraslice vystaví v Hluboké po desáté, k vidění bude třiatřicet kousků

Vandalů naštěstí ubylo

Za deset let pořadatelé už zažili mnohé. „Vtipné to nebylo, ale lidé nám často vajíčka povalovali, než pochopili, že se sedmisetkilovou kraslicí není lehká manipulace,“ popisuje Valerie Chromá. „Jedna kdysi skončila i ve Vltavě, museli jsme počkat do jara a za pomoci hasičské techniky ji potom vyprostit,“ vzpomíná s tím, že nyní jsou návštěvníci ukázněnější a naštěstí se už takové příhody nedějí.

Projekt Velikonoce na Hluboké se stal díky charakteru rodinné a charitativní akce jednou z nejvyhledávanějších aktivit brzkého jara. Každým rokem akci navštíví více než 20 tisíc lidí. Hlavním symbolem jsou obří betonové kraslice pomalované akademickými malíři, talentovánými umělci i dětmi ze škol a školek. Letos bude akce zahájena na Velký pátek 29. března a potrvá do neděle 28. dubna. Mapu si lze vyzvednout v knihkupectví ve Zborovské ulici nebo cestou na zámek ve výdejním okénku restaurace Schneck.

Program Velikonoc na Hluboké 2024

Stezka za obřími kraslicemi: od pátku 29. března do neděle 28. dubna lze v Hluboké nad Vltavou navštívit speciální venkovní expozici ručně malovaných obřích kraslic. Připraveny jsou čtyři vycházkové okruhy a doprovodná hra.

V pátek 29. března od 11 hodin se koná malý velikonoční trh v centru města včetně dílen zaměřených na pletení pomlázek.

V pátek 29. března ve 13 hodin startuje dobročinný orientační běh pro jednotlivce a skupiny, trasu (cca 10km) a tempo si volí každý sám, registrace začíná už dopoledne, podmínkou je navštívit všechny vybrané kraslice.

V pátek 29. března od 14 hodin se uskuteční koncert kapely Jiří Schelinger Tribute Mladen Djelmo z Borovan.

Od pátku 29. do neděle 31. března se lze zapojit do rodinné hry. Na zakoupené mapce kraslic je křížovka, kterou lze vyřešit pomocí indicií nakreslených na obřích vejcích. Navíc lze plnit přiložené úkoly nebo točit kolem štěstí o ceny.