Zhruba ve třetině jarního lovení jsou nyní hlubočtí rybáři. Celkem plánují dodat na trh 1000 metráků ryb. Většina ale zamíří na export, jak uvedl hlavní zootechnik Rybářství Hluboká CZ Josef Chmel. „Co nejdříve chceme ukončit výlov tržních ryb a potom budeme přelovovat násady," dodal k nynějšímu dění na rybnících Josef Chmel.

Násada – mladší ryby, se většinou budou jen stěhovat mezi rybníky. Kvůli nočním mrazům sice muselo být lovení nakrátko přerušeno, ale Hlubočtí čekají, že do začátku dubna budou se všemi plánovanými pracemi hotovi.

Od pondělí už zatahují sítě také novohradští rybáři. Podle ředitele Rybářství Nové Hrady Lubomíra Zvonaře vyloví dohromady 1000 metráků tržní ryby i násady.

Lesy a rybníky města Českých Budějovic se do akce teprve chystají. Začínají v pátek a podle Pavla Oberreitera, vedoucího rybničního hospodářství by mělo v sítích uvíznout asi 20 tun tržních ryb. Potom se bude lovit násada.

Jak šupinatí obyvatelé vod vydrželi letošní zimu se dá zatím hodnotit jen částečně, ale zdá se, že nebudou větší ztráty. Přitom se ale liší procento úhynu podle věku ryb.

Kaprů starších tří let obvykle neubude za zimu více než 3 – 5 %, u mladších ryb jsou ztráty výraznější. U šupináčů mladších než rok to může být až 30 nebo 40%, přesto je to obvyklé číslo a nevybočuje z průměru.
Letošní zima však přece jen vrásky rybářům dokázala přidělat. „V lednu bylo jeden čas velmi teplo, voda vystoupala až na teploty 6 až 7°C.

Hrozilo, že jestli takové počasí vydrží, tak bude zle," vrací se Josef Chmel k nepříjemnému momentu. V lednu má totiž být ryba v největším klidu, ale při podobných teplotách, pokud by se udržely dlouhodobě, by začala být aktivnější.

A kdyby se potom zase razantně ochladilo, představovalo by to pro obsádku rybníků problém, protože by zase měla „upadnout" do zimního spánku. Ne všechny ryby by to ale asi zvládly a hrozily by velké ztráty.

Naštěstí se v lednu vrátilo studené počasí a nebezpečí bylo zažehnáno. „Neudělalo to dramatické problémy, které hrozily," konstatoval Josef Chmel a doplnil, že výrazné výkyvy počasí vždy škodí.

Na prodej jsou zatím šupináči hlavně na sádkách. V ulicích se ale příští týden objeví i kádě.