K mání budou nejen celé ryby. „Budeme dělat i filety, určitě," potvrdil včera Jiří Mikuláš z prodejny Lesů a rybníků města Českých Budějovic. „Kdo nevaří polévku, koupí si filet nebo půlku kapra s kostí," popisuje zájem zákazníků Jiří Mikuláš a dodává, že takový zákazník alespoň nic zbytečně nevyhazuje.

Velikonoční prodej zvedá zájem o ryby podobně jako období Vánoc. Ale zájem je obecně slabší. Je to vidět třeba i na sháňce po vnitřnostech na polévku.
 O Vánocích jde o absolutně nedostatkové zboží, které se shání často marně. Před Velikonoci s vnitřnostmi na polévku podle Jiřího Mikuláše problém nebývá.

V Haškově ulici bude otevřeno ve čtvrtek od 9 do 17 hodin s polední přestávkou od 12 do 13 hodin, 
v pátek od 8 do 17 hodin.

Do kádí chystají kapra novohradští rybáři. „Pro prodej v tuzemsku mám připraveno 100 metráků," říká ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař. Šupináči budou dílem rozváženi ke stánkovému prodeji na dvě místa v Českých Budějovicích a po jednom v Českém Krumlově nebo Velešíně, dílem jsou k mání na sádkách ve Štiptoni. Tam budou mít ve čtvrtek otevřeno od 7 do 15.30 hodin 
a v pátek ve stejnou dobu.

V nabídce i budějovičtí rybáři kromě kapra mají štiku, pstruha a filety ze sumce. Rozvážet po kraji se bude podle Lubomíra Zvonaře jen kapr, na sádkách ale až do vyprodání lze koupit i amura, případně štiku.

Větší díl jarních výlovů ovšem z Novohradska putoval do ciziny. Celkem to bylo přes 1500 metráků ryb. „Hlavně na Slovensko," uvedl Lubomír Zvonař s tím, že další cílové země jsou Německo, Rakousko a Polsko a vedle tržní ryby  ke konzumaci se prodávala také násada.
Podobně za české hranice poslali větší díl ryb také z Rybářství Hluboká CZ.

Poslední nakládka do ciziny čeká dnes na 40 metráků tichých obyvatel vod. „Je to vesměs kapr," řekl na adresu exportu hlavní zootechnik společnosti Josef Chmel. „Vedlejší ryba šla pryč hned po jarních výlovech," dodal Josef Chmel a vysvětlil, že to bylo proto, aby méně ceněné druhy nezabíraly zbytečně místo v sádkách.

Prodej mají Hlubočtí připraven jen přímo na sádkách. Nachystali si na něj deset metráků a ve čtvrtek a v pátek má být obvyklá prodejní doba od 12 do 15.30 hodin prodloužena od 10 do 16.30 hodin.

Velké starosti ale rybářům na Českobudějovicku působí dlouhodobé sucho, poznamenat by mohlo i letošní chovné výsledky.
„Máme s tím obrovské problémy," zdůrazňuje za hlubocké rybáře Josef Chmel. Od začátku listopadu vláha chybí.

Co nedávno napršelo, tak to podle hlubockého rybáře nestačilo ani pořádně do hloubky zavlažit půdu. A současné deště to nevylepší. „V některých rybnících, kde je málo vody, jsme museli nasadit menší obsádky," posteskl si Josef Chmel a dodal, že pokud to počasí dovolí, tak se budou obsádky doplňovat z letních odlovů.

Potíže mají i Novohradští rybáři, ač jsou v podhůří oblasti známé vysokým množstvím srážek. „Buď jsme rybníky nasadili a doufáme, že voda přijde, nebo vyčkáváme," popisuje situaci Lubomír Zvonař.

Zhruba dvacet středních a menších rybníků tak na mladou obsádku stále čeká. „Velké rybníky máme nasazeny všechny, včetně Žáru," dodává ale Lubomír Zvonař.