V obci nedaleko českých hranic nechají děti do dvanácti let hledat 3000 plastikových červených a žlutých vajíček, která turistická centrála rozmístí po městě. Za maximálně čtyři odevzdaná vajíčka za den děti dostanou drobné dárky či nákupní poukázky.

Už v těchto dnech má centrála napilno, vajíčka je třeba očíslovat. Zároveň ve Zwieselu řešili otázku, zda má být akce pro místní děti zpoplatněna dvěma eury, jak bylo navrhováno. Vymyšlena totiž byla původně zábavu ratolestí ubytovaných rekreantů. Převládl názor, že by vybírání takového poplatku na celou akci propagující obec negativně dopadlo. Vedení městečka doufá, že akce vyvolá zájem médií - a turistů - o Zwiesel.

Staří míň pijí

Rakušané loni vypili 106,4 litru piva na hlavu, tedy o 2,6 litru méně než v roce 2008. Tím se srovnali s Německem. Celkově bylo prodáno 8,9 milionu hektolitrů piva, půl milionu z toho šlo do zahraničí.

„Naděje na růst spotřebydo budoucna je přitom malá, protože starší lidé konzumují méně alkoholu,“ napsall inecký deník OÖN. Pivovary se proto chtějí zaměřit na lehčí piva. 174 pivovarů dnes v Rakousku vaří kolem tisícovky různých piv.

Jak se (ne)vyhnout otcovství

Obchodník s ojetinami v okrese Landshut měl poměr s kadeřnicí, z něhož se narodil v srpnu 2008 syn. K němu se však pán neměl. Připustil sice pohlavní styk s chlapcovou matkou, ale tvrdil, že v tu dobu měla partnerů víc.

Soud nakonec nařídil test otcovství. Do laboratoře v Mnichově odjel „podezřelý“ s bratrem, který se pak vykázal jeho doklady a na vyžádání zanechal otisk prstu. Nechal se také vyfotografovat. „Test dopadl, jak jinak, negativně,“ napsal pasovský deník PNP.

Soudce pak poradil matce, aby žalobu podanou jménem svého syna stáhla. „Byl to pro mne šok, s nikým jiným jsem tehdy poměr neměla a věděla jsem, že otcem musí být můj tehdejší partner,“ prohlásila v řízení. Její právní zástupce si ale vyžádal nahlédnutí do spisu – a v podkladech laboratoře našel zmíněnou fotografii prověřované osoby…

„Pravý otec pak otcovství uznal a zavázal se v soudním smíru k alimentům,“ pokračuje PNP. „Klukovina ale měla pro bratry také trestní dohru. Byli obžalováni z pokusu o podvod. Otec dítěte odmítl vypovídat, jeho starší bratr ale přiznal, že za sourozence ,zaskočil´. Prý z vděčnosti, protože ho bratr deset let finančně podporuje – je léta těžce nemocný a žije jen z renty 500 eur.“ Kadeřnice trestní soud ujistila, že kajícný otec platí na synka řádně, a vzala své trestní oznámení zpět.

Soud pak bratrům uložil podmíněné tresty – dvanáct měsíců pro tátu, osm pro bratra. Otec musí navíc zaplatit tisíc eur, které připadnou dětskému domovu Sv. Vincence.