Blesk totiž zničil v neděli před třetí hodinou ranní relé nemanické výhybny a zastavil tak vlaky od Prahy a od Plzně. Železničáři mohli alespoň jednokolejný provoz obnovit až včera před jedenáctou hodinou dopolední.

V noci ze soboty na neděli spadlo v krajském městě necelých padesát litrů vody na každý čtvereční metr, v Ledenicích dokonce skoro šedesát. Noční bouřka připravila obyvatelům Českých Budějovic smutné ráno. Zaplavené sklepy a garáže podél Dobrovodské stoky, voda pod viaduktem v Rudolfovské ulici a další škody, to si připsalo na svůj účet řádění živlů, které začalo kolem půlnoci a skončilo před čtvrtou ranní.

Prudce stoupající hladina místního potoka vyděsila i obyvatele chatové oblasti u Borovnice jihozápadně od Českých Budějovic.

Pro lidi z několika chat dokonce hasiči připravovali evakuaci. „Bylo to asi pět chat,“ uvedl včera operační důstojník Jiří Bárta z pracoviště HZS v Trhových Svinech.

Když se hasiči dostali k osadě, zjistili, že obyvatelé chat jsou v bezpečí v patrech objektů, a čekalo se, až opadne voda. Motorovým člunem potom chtěli hasiči odvézt postižené na suchou zem, ale lidé z chat už evakuaci odmítli a zůstali na místě. Několika osobám ale hasiči poskytli nutnou pomoc.

Největší škody na majetku obyvatel města byly ve sklepích a garážích. Na Pražském předměstí se už po několikáté v posledních letech vylila ze břehů Dobrovodská stoka a až do výše třiceti centimetrů zaplavila zdejší areál stovek garáží.

Sklepy i silnice

V Suchém Vrbném zaplavovala voda sklepy, ale zničila například i štěrkové lože rekonstruované vozovky, na které už stavební firma chtěla v ulici Čsl. legií pokládat asfalt.

„V garáži jsem měl dvaašedesát centimetrů vody,“ popsal následky vodních přívalů Zdeněk Jarolímek. Auto mu zatím schlo před domem. I mnozí jeho sousedé vynášeli na trávníky a dvory věci ze zatopených sklepů nebo garáží a doufali v pomoc sluníčka.

O několik set metrů dále v Suchém Vrbném nevydržel svah nedaleko novostaveb v ulici s příznačným jménem V Hluboké jámě, která je spojnicí do Mladého.

Několik desítek kubíků zeminy zatarasilo silnici, kterou přibližně do 10. hodiny uvolňoval bagr. „Přijeli jsme po osmé hodině,“ uvedl jeden ze zaměstnanců stavební firmy Václav Matouš. Policie původně sháněla těžkou techniku u hasičů, ale ti nemají podobný mechanismus v Českých Budějovicích k dispozici.

Déšť začal v Českých Budějovicích už před půlnocí, ale největší intenzity dosáhla bouřka mezi 2. a 3. hodinou nad ránem, kdy také zásah blesku vyřadil z provozu výhybnu Nemanice. „Došlo k výpadku zabezpečovacího zařízení,“ uvedl tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Vlaky od Plzně a Prahy tak musely zůstat stát v poslední stanici před krajským městem a cestující vozily autobusy.

Meteorologové varovali před přívalovými dešti i v neděli. „Lokální přívalové deště mohou přijít, ale nedá se přesně říci kde. Bouřky se už nyní tvoří na Šumavě nebo Českomoravské vrchovině,“ popsal situaci včera brzo odpoledne František Vavruška z Českého hydrometeorologického ústavu.