Je chladné deštivé zamračené čtvrteční ráno, na návštěvníky Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou však přesto trochu dýchá atmosféra horké prosluněné Afriky. Do výběhů právě dokončované africké expozice se totiž stěhují první exotická zvířata.

Hlubocká Malá Afrika nabídne celkem 15 druhů zvířat. Prvními obyvatelkami zbrusu nových výběhů se ve čtvrtek ráno staly želvy ostruhaté. „Jsou to největší suchozemské želvy mimo těch ostrovních z Galapág a Seychel. Většina z nich se narodila v Plzni, protože zdejší zahrada má známý chov,“ přiblížil zoolog Ivan Kubát. Do společného příbytku se s nimi stěhovaly ještě menší želvy pardálí, mláďata rodičů, kteří pocházejí přímo z Afriky.

Želvy obývají jednu ze čtyř afrických chýší v expozici. „Mají tam UV lampy a topné desky. Teplotu udržujeme mezi 25 a 30 stupni Celsia. V létě budou moci želvy samozřejmě vylézt i ven,“ popsal Kubát. Vytvořit podmínky pro africká zvířata v samém středu Evropy není podle něj tak obtížné, jak by se mohlo zdát. „Musí se jim přihřát, aby mohli být v teple. Samozřejmě nejsou geneticky zvyklí na nízké teploty, ale jestliže mají možnost se někde vyhřát, tak mohou být i v chladném prostředí,“ vysvětlil.

Ve čtvrtek se v Malé Africe také zabydlely první dva z celkem sedmi druhů afrických ptáků, ibisové hnědí a volavky rusohlavé. Návštěvníci si budou moci tyto přírůstky prohlédnout za dva týdny. Další budou postupně přibývat a do léta tu budou k vidění nilský krokodýl, lemuři, surikaty, damani či antilopy.

Všechna tato zvířata mohou lidé obdivovat na jihu Čech poprvé, výjimkou jsou pouze kočkodani. „Zajímavé je, že kočkodany tady choval už v době otevření zakladatel zoologické zahrady Adolf Schwarzenberg,“ podotkl Roman Kössl, zástupce ředitele zoo.

Nápad na zbudování africké expozice se zrodil již před deseti lety, kdy zoo přijala novou koncepci. Ačkoli se zahrada zaměřuje především na evropskou faunu, chce alespoň v drobných expozicích přiblížit návštěvníkům i zvířata exotická. „S výstavbou Malé Afriky jsme začali v březnu. Nebylo to jednoduché, protože jsme museli zbourat poměrně velkou část starého zařízení zahrady. Náklady na celou expozici byly přibližně 13 milionů korun,“ uvedl ředitel Vladimír Pokorný.

Současně s Malou Afrikou vzniká v zoo ještě jedna novinka – pavilon Matamata, který doplní stávající jihoamerickou expozici. „Bude to náš první uzavřený pavilon a představí prostředí tropického deštného lesa. Lidé tu projdou po lávce mezi liánami, skalami a samozřejmě zvířaty a uvidí, jak to vypadá v tropech,“ řekl Kössl.

Pavilon, ve kterém dělníci právě dokončují umělé skály a vysazují exotické květiny, zabydlí kajmani, anakondy či tropické ryby. Mezi návštěvníky tu budou volně poletovat jihoameričtí ptáci. První z nich se sem začnou stěhovat v příštím týdnu. Také pavilon Matamata by se totiž měl otevřít za dva týdny.