Zásoby jídla na sedm dní, slonice, která umí stojku, zebry, koně, velbloudi a samozřejmě také šapitó a představení s klauny a akrobaty. To vše nabízí Národní cirkus Originál Berousek, který nyní svůj stan rozložil na parkovišti před českobudějovickým výstavištěm.

„Máme přes sedmdesát kusů zvířat,“ říká za majitele cirkusu Jiří Berousek. Zvířata lze vidět buď rovnou při představení nebo alespoň ve zvěřinci. K tradici jména Berousek patří hlavně medvědi, jejichž linie sahá až do slavného filmu Šest medvědů s Cibulkou.

„Teď máme tříměsíční medvíďata, dvojčata, kluka a holku. Je to čtvrtá generace, kterou jsme odchovali. Po pětadvaceti letech se nám před časem podařilo navázat na naši chovatelskou tradici,“ uvedl Berousek.

Jedno medvídě dnes ve stáří tří měsíců váží 15 kilogramů a každý den zkonzumuje čtyři litry mléka, dva pytlíky piškotů do krmení a tři kilogramy ovoce a zeleniny. Přestože váží „jen“ 15 kilogrmů, už je s nimi slušná práce a ve chvíli, kdy chlupáči opustili klec kvůli focení, hned ukázali, jakou disponují mrštností. Jiří Berousek musel dokonce povolat na pomoc kolegu, protože jakmile se jedno medvídě ocitlo za mřížemi, už se dralo ven v okamžiku, kdy měla mříž zaklapnout za jeho dvojčetem.

„Máme sedm velkých medvědů,“ vypočítává Jiří Berousek a dodává, že dvě medvědice jsou poslední ze staré generace. Velbloudů vozí cirkus deset, zeber pět, disponuje i osmi lamami. Pravou chloubou je slonice Nayra.

Ovoce a zeleninu i další krmení musí mít v cirkusu nejméně nas sedm dnů dopředu. „Denně zkrmíme okolo dvou set kilogramů ovoce a zeleniny. Zhruba kolem tisíce kilogramů musíme mít neustále na skladě. Seno kupujeme od zemědělců. Máme už známé po trase, po těch letech co jezdíme na štace,“ popisuje zákulisí cirkusové podívané zástupce rodinného klanu Berousků. Diváci se však za oponu představení dostanou málokdy.

Zpravidla si prohlédnou hlavně pestrou směs obyvatel zvěřince a těší se na představení. V manéži se pak předvede třeba 14 koní najednou. Na začátku jejich parádního čísla stojí jezdec na dvou koních ve vstupu do manéže a pod ním vbíhají dovnitř další koně. V manéži se pak řadí do dvojstupu. Cirkus mění své představení každé dva roky. V tom současném mohou diváci vidět například akrobaty, kteří „plují“ vzduchem až do výše pěti metrů. Uspělo například v konkurenci šedesáti cirkusů, při akci, která se nedávno konala v rumunské Bukurešti. „Byly jsme mezi čtyřmi cirkusy, které vybrali do finále,“ zdůrazňuje k velkému úspěchu Jiří Berousek. Ve finále „Berousci“ soupeřili s cirkusem z USA, Německa a Rumunska a za představení si Národní cirkus Originál Berousek odvezl zlatého lva! „Jsme pravidelně zváni i do zahraničí,“ říká k tomu Berousek, který sám pokračuje v tradici drezury zvířat.

Medvědi se třeba začnou učit své cirkusové kousky od půl roku. Ve dvou letech už vystupují a ve čtyřech letech již čtyřnozí chlupáči umějí podle sympatického drezéra všechno.

Pravou chloubou cirkusu je ale samice slona indického Nayra. Pochází z jihovýchodní Asie, odkud bylo dovezeno v jednom kontingentu před více jak třiceti lety pět slonů. Dva vystupovali v Německu, dva v Maďarsku a Nayra byla prodána do Polska. Odtud ji koupili současní majitelé. Slonici je dnes 36 let a v zajetí se může dožít až 80 let. „Jsme jediný cirkus v České republice, který má slona,“ říká s pýchou v hlase Jiří Berousek.

Nayru, jak dělá třeba stojku, můžete vidět od včerejška na vlastní oči v šapitó na parkovišti proti českobudějovickému výstavišti.

Kdy se hraje
Představení Národního cirkusu Originál Berousek jsou v Českých Budějovicích ve všední den od 17.30 hodin, v sobotu od 14 hodin a v neděli od 11 hodin. V pondělí se nehraje.