Velvyslankyně státu Izrael J. E. Anna Azari zahájila v Českých Budějovicích u příležitosti své návštěvy ve městě výstavu, která bude až do 26. června přístupná ve výstavní síni na radnici. Na budově na náměstí Přemysla Otakara II. přitom zavlála izraelská vlajka.

První zastávkou velvyslankyně při návštěvě města byla radnice. Velvyslankyni J.E. Annu Azari přijal primátor Jiří Svoboda. “Představil jsem paní velvyslankyni město, významné firmy a instituce. Hovořili jsme také o plánovaných projektech, například zklidnění dopravy ve městě, stavbě parkovacího domu a zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Paní velvyslankyně se zajímala o konkrétní pomoc města uprchlíkům z Ukrajiny a jejich integraci do běžného života, protože sama na Ukrajině I v Ruské federaci působila jako velvyslankyně,” uvedl k návštěvě Jiří Svoboda.

Výcvik na letišti

Součástí programu velvyslankyně bylo také zahájení vernisáže putovní výstavy s názvem Záhadné pouto, která mapuje společnou historii židovského a českého národa a bude k vidění v radniční výstavní síni do 26. června 2022. Vztahy mezi českým a židovským národem existují po staletí a společnou historii mapuje unikátní putovní výstava. Na jednotlivých panelech mohou návštěvníci pozorovat historické milníky, které vztah definovaly, ale i méně známá fakta, třeba to, že se český jazyk objevil už v hebrejských rukopisech v 10. století, nebo že se Karel IV. nechal při vytvoření Prahy inspirovat městem Jeruzalém. “Pamětníci si možná vzpomenou na květen 1948, kdy byl zahájen přeškolovací výcvik izraelských letců na českobudějovickém letišti. Mezi květnem a říjnem kurzem prošlo 33 izraelských stíhačů. Výsledky práce našich instruktorů a píle frekventantů, mezi nimiž byl i budoucí prezident státu Izrael Ezer Weizman, byly vynikající. I pro samotné letiště šlo tehdy o významnou etapu,“ uvedl primátor Jiří Svoboda zajímavost z historie Českých Budějovic a zmínil také důležitost našeho státu při samotném uznání Izraele.

Múzy na vodě.
Léto ve městě nabídne přes 300 akcí, francouzskou atmosféru i dvorky domů

Podnětem k vytvoření výstavy je třicáté výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Státem Izrael a tehdejším Československem.

Výstavu slavnostně zahájil spolu s velvyslankyní Izraele v České republice J. E. Annou Azari náměstek primátora Juraj Thoma, který připomněl zážitek ze své služební cesty do Izraele v roce 2014. „Byl jsem potěšen, když starosta Tel Avivu vzpomněl na město České Budějovice s úctou i díky přeškolovacímu výcviku izraelských letců na zdejším letišti v roce 1948. Upevňování bilaterálních vztahů mezi oběma národy považuji za velmi důležité, a proto oceňuji iniciativu izraelského velvyslanectví, které ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara tuto výstavu připravilo,“ uvedl Juraj Thoma.