K pietnímu místu však povede nová cesta, přibudou parkovací místa a toalety. Shodli se na tom ve čtvrtek na krajském úřadě v Českých Budějovicích zástupci jihočeských Romů s hejtmanem Jiřím Zimolou.

„Bourat vepřín není naší prioritou,“ uvedl romský koordinátor Roman Slivka. „Chceme zkvalitnit prostředí romského památníku – kulturní památky, do které se několik let neinvestovalo.“

Vepřín, který částečně zasahuje na území, kde byl za války koncentrační tábor pro Romy, slíbil ministr pro lidská práva Michael Kocáb zrušit. „Tyto výroky ministra se nám nezamlouvají,“ řekl sociální pracovník Matěj Sarközi z písecké pobočky společnosti Člověk v tísni. V době hospodářské krize není přestěhování vepřína reálné.

„Na místo jezdí vláda a zástupci zahraničních ambasád, a je nedůstojné, aby chodili do křoví,“ dodal Sarközi k faktu, že chybí toalety.

„Jsme připraveni jednat a osobně bych se rád setkal s ministry, abychom peníze na památník v Letech získali a mohli jej upravit do konce roku,“ uvedl Zimola. V době krize je podle kraje reálnější sehnat z vlády třicet milionů korun než osm set milionů na stěhování vepřína.