„Zadáme zpracování studie, jestli by nebylo možné docílit úspor v nákladech na elektricou energii,“ řekl k záměru, který již odsouhlasila rada města, českobudějovický primátor Juraj Thoma. Radnice vydává v posledních letech stále více peněz na elektřinu, kterou spotřebuje veřejné osvětlení.
Před čtyřmi lety zaplatilo město za celý rok 9,5 milionu korun, v roce 2006 již vydalo 10,2 milionu a vloni stála energie na osvětlení 11,5 milionu korun.
Způsobů jak ušetřit vidí primátor hned několik. „Určitě nevypneme osvětlení o půlnoci,“ zdůraznil Thoma ale připomněl, že se svítí i na výpadovkách a tam by mohla studie ukázat, že se dá osvětlení ztlumit. V úvahu přicházejí i nové technologie, které by nahradily současné světelné zdroje. V tom případě by ovšem náklady na nové osvětlení nesměly být vyšší, než získané úspory, aby měla výměna smysl. V úvahu podle Thomy přichází i nová soutěž na dodavatele energie pro veřejné osvětlení.
„Já bych to vyřešil raz dva. Ať si vezme radnice příklad z protektorátu. V sedm zhasnout a hotovo,“ komentoval záměr radnice šestapadesátiletý Pavel Krupka z Rožnova. „V naší čtvrti, mezi baráky by klidně mohli ob lampu zhasnout hned,“ doplnil Krupka. Ne všichni obyvatelé města jsou ale tak radikální.
„Z odpolední chodím pozdě večer. Kus cesty musím po tmě, protože tam ani lampy nemáme a chybí tam i chodník. Proč by se mělo šetřit zrovna na tomhle? Jsem ráda, že alespoň dvě lampy nedaleko našeho domu svítí,“ myslí si Kateřina Svobodová z Třebotovic, která chodí domů od konečné autobusu v Dobré Vodě.
Studie, která má napovědět radnici další kroky, by mohla být hotova do pololetí tohoto roku.