I když je mu teprve 31 let, dokázal zaujmout investory v televizním pořadu Den D a může dál rozvíjet nápad, který má podle něj budoucnost. Jihočech Pavel Schwarz provozuje platební systém na internetu. Své práci ale musí věnovat mnoho času.

Do televizního pořadu, který podporuje podnikatele, se přihlásil před dvěma lety. „Hledali jsme zajímavé příležitosti, jak se trochu zviditelnit. Řekli jsme si, že to jenom zkusíme, vyplnili webový formulář a za tři měsíce se nám ozvali," vzpomíná. Poté musel ještě projít několika výběrovými koly, než stanul před  investory.

Těm představil svůj projekt virtuální elektronické peněženky na internetu. „Lidé si u nás mohou zřídit účet, jednoduše ho dobít penězi a dál přes něj platit v e-shopech. Zároveň nabízíme platební bránu i pro samotné obchodníky," vysvětluje Schwarz.

Inspirace z Anglie

K nápadu jej inspiroval studijní pobyt v Anglii, kde se s elektronickým placením setkal. Navíc je přesvědčen, že tento obor má budoucnost. Věří totiž, že jednou úplně zmizí mince a bankovky. „Pro společnost je náročné udržovat oběživo a už dnes lidé nenosí v peněženkách moc peněz, velké transakce dělají elektronicky. Myslím, že technologie nás postupně navádí k tomu, že se zbavíme peněz a každý bude mít v mobilu virtuální peněženku," komentuje.

Při představování svého nápadu v televizi měl však trochu problémy. Investoři totiž přesně nepochopili, jak má projekt fungovat. Hned následující den se ale o Schwarze zase začali zajímat a nakonec mu Michael Rostock nabídl spolupráci. „Dostal minoritní podíl a za to nám například zprostředkovává kontakty v Praze. Moc nám to pomohlo," doplňuje Schwarz.

Ten se v současné době snaží svůj nápad dále rozvíjet. „Baví mě vymýšlet nové věci, pořád potřebujeme rozšiřovat služby, ale moje každodenní práce zahrnuje i spoustu papírování, schůzek a řešení aktuálních problémů," popisuje. Při tom se podle svých slov ani příliš einspiruje tím, co už funguje jinde, ale hledá vlastní cestu.

I když jej jeho práce baví, přiznává, že je velmi náročná. „Ono to tak nevypadá. Pojmy elektronická peněženka a platební brána zní hrozně jednoduše, ale my vlastně provozujeme malou banku. Je třeba zvládat hodně činností a stojí to spoustu času," vysvětluje.

Mnohdy se tak neubrání tomu, aby pracoval i doma. „Je to hlavně po večerech, když dcery usnou. Člověka to k tomu svádí, protože díky technologiím už je pořád on-line. Ale víkendy si nechávám volné a věnuji se rodině," uzavírá.