Gustav Rosenzweig z českobudějovické cizinecké policie slaví dneska padesátku. Dárek ale dostal už v pátek.

Za třicet let práce u policie totiž obdržel medaili Za věrnost I. stupně.

„Působil jsem dříve na hraničních přechodech v jižních Čechách, teď jsem na oblastním ředitelství policie,“ uvedl Gustav Rosenzweig.

Spolu s ním se slavnostního ceremoniálu v českobudějovickém areálu Policie ČR v Plavské ulici účastnilo dalších třiadvacet kolegů a kolegyň. Celkem bylo oceněno šestadvacet lidí, dva se ale v pátek nemohli akce zúčastnit.

Někteří z nich slouží u cizinecké policie třicet let, jiní dvacet nebo deset. Navíc jsou spolehliví a mají výsledky. Tak to jsou důvody, které vedly k jejich ocenění.

Policejní bohatství

Služební medaile Za věrnost I., II. a III. stupně obdrželi v českobudějovickém areálu Policie ČR na Plavské z rukou ředitele jihočeské cizinecké policie Aleše Říhy a náměstka ředitele celostátní cizinecké policie Tomáše Kužela.

„Práce u cizinecké policie není lehká služba, navíc je na policii rok od roku méně peněz,“ uvedl Tomáš Kužel a vyzdvihl činnost kolegů.

„Změnila se i naše práce. Dříve jsme chodili kolem drátů nebo hlídali zelené hranice, po vstupu do Schengenu jsme se stáhli do vnitrozemí. “ Práci svých kolegů pochválil také ředitel cizinecké policie Aleš Říha. „Vážím si vás všech, kteří jste zůstali u policie a neodešli do civilu.“

Oceněným policistům přišel poděkovat i českobudějovický primátor Juraj Thoma.

„Bohatstvím našeho kraje, naše rodinné stříbro, jsou lidé, kteří dobře vykonávají svoji práci,“ řekl primátor a ke stříbru přirovnal i policisty. „Stali jste se vzory pro kolegy. Přeji vám, abyste měli co nejvíce následovníků.“

Policisté se shodují, že by práci nemohli vykonávat bez dobrého zázemí. „Jsme stále připraveni jít do služby, a bez podpory rodinných příslušníků by tahle práce dělat nešla,“ říká Gustav Rosenzweig.

Manželská pýcha

Hrdost nad svými manželi, bratry nebo otci, kteří získali medaili, neskrývali ani přítomní rodinní příslušníci.

„Jsem na svého muže pyšná,“ usmívá se Michaela Kopsová z Českých Budějovic. „Ocenění mu přeji a cítila jsem se při slavnosti moc hezky.“ Její manžel, jedenačtyřicetiletý Pavel Kopsa, slouží u policie již jedenadvacátým rokem.

„Vedu skupinu specialistů, kteří se zabývají odhalováním padělaných dokladů,“ říká. „Medaile si vážím. Zasloužili by si ji ale také další kolegové z mé skupiny specialistů,“ dodává Pavel Kopsa.

Seznam oceněných policistů

I. stupeň (30 let služby): Běhounek Miroslav, Kabeláč Vilém, Rosenzweig Gustav, Šraděja Zdeněk, II. stupeň (20 let): Bárta Luboš, Hrošek Josef, Jurek Svatoslav, Kadlec Radek, Kopsa Pavel, Pomeje Josef, Stiskala Štefan, III. stupeň (10 let): Bicek Radek, Hendrych Milan, Homolka František, Ivan Jiří, Janíček Radek, Janoušek Pavel, Kočandrle Roman, Křížová Marcela, Rolínek Luděk, Schilbergerová Hana, Svatoň Milan, Šlechta Jaroslav, Štolba Milan, Vlček Jiří, Vrátný Jan