Nejúspěšnější z účastníků získal oficiální titul jihočeská Vesnice roku a bude v září reprezentovat jižní Čechy v souboji s ostatními krajskými vítězi.

Tradiční účastník

Z osmnácti vesnic a jednoho městyse vybrala porota jako nejlepší obec Malenice na Strakonicku. „Jsem na to ocenění pyšná, obci to přidá na jménu a na prestiži. Malenice šly v posledních letech hodně kupředu,“ řekla k rozhodnutí poroty osmasedmdesátiletá rodačka z Malenic Božena Svítivá. Zprávu se dozvěděla od syna a vzápětí také od malenické poštmistrové.

Malenice, které leží nedaleko Volyně, nebyly v soutěži žádným nováčkem. Vloni získaly druhé místo a předloni Bílou stuhu za činnost mládeže. „Letos jsme to pojali trošku volněji, spíše jsme čekali nějakou stuhu,“ komentoval ocenění starosta obce Josef Bláhovec. Druhé místo v soutěži Vesnice roku získala Čížová na Písecku, o třetí místo se dělí Přeštěnice na Písecku a Radimovice u Želče z Táborska.

„Cílem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova,“ uvedl k hodnocení obcí jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Stuha za mládež

Bílou stuhu za činnost mládeže získal městys Borotín (okres Tábor) a například Modrou stuhu za společenský život dostala obec Řepice (okres Strakonice). Diplomy se zase rozdávaly za vzorné vedení knihovny nebo za obecní kroniku.

Vítězné Malenice obdrží navíc jednorázový finanční příspěvek 90 000 korun a příští rok je pro ně připraveno 0,5 milionu korun na případný projekt v rámci Programu rozvoje venkova. Další finance si rozdělí ostatní obce, například držitelé stuh a diplomů dostanou po 15 000 korun.

Z okresů Český Krumlov a Jindřichův Hradec nepřišla do soutěže ani jedna přihláška.

Vesnice roku se pyšní slavnými osobnostmi

Jako Vesnici roku 2008 vybrala porota Malenice na Strakonicku. Slavnostní předání ocenění se uskuteční 16. srpna a potom už se bude moci vydat jihočeský reprezentant do souboje s jinými krajskými vítězi.

„Úroveň obcí neustále stoupá, Malenice v deseti odvětvích, která se hodnotí, splňují vše na devadesát devět a půl procenta,“ zaznělo včera při vyhlašování výsledků na krajském úřadu v Českých Budějovicích.

Kromě jiného se mohou Malenice pochlubit rodákem Zdeňkem Podskalským, chalupou, na kterou přijíždí Jiřina Jirásková nebo místem posledního odpočinku architekta Zítka, autora budovy Národního divadla. V jižních Čechách se účastnilo soutěže 18 vesnic a jeden městys. „Ve středních Čechách se přihlásilo čtyřicet devět obcí a v Olomouckém kraji třicet devět,“ naznačil účast v jiných krajích Petr Vyterna, který se hodnocení účastnil za ministerstvo zemědělství. Důležité slovo při výběru měli nejen zástupci starostů v regionu, včetně Jaroslava Němce, starosty loňského jihočeského vítěze – Ražic, ale i některé instituce – Národní památkový ústav, Spolek pro obnovu venkova či Svaz knihovníků.

Nově se mohou účastnit i městečka do 5000 obyvatel, a to mohlo podle některých ovlivnit účast v jižních Čechách, kde například z Českokrumlovska a Jindřichohradecka nepřišla ani jedna přihláška.

Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí získala obec Jankov. „Ocenění si nesmírně ceníme. Naše návsi v Jankově a v Holašovicích dostaly nový vzhled. Chystáme výsadbu třešňové aleje v Jankově,“ uvedl příklady nových akcí starosta Jan Jílek.