Pořídíte ji doslova za pár korun, často však bývá k nezaplacení. Přestože je určena hlavně chodcům a cyklistům, oceňují ji i řidiči. Výstražná vesta a další reflexní doplňky totiž dokážou výrazně snížit riziko dopravních nehod. I proto jich Jihočeši dostanou několik tisíc zdarma.

Na reflexní prvky nedá dopustit Pavel Marek z Hluboké nad Vltavou. V polovině července jej totiž srazilo auto na cyklostezce z Bučiny do Kvildy, a od té doby si proto dává mnohem větší pozor. Kvůli bezpečnosti už na kolo bez reflexní vesty nesedne.

„Nosím ji, protože jsem lépe vidět. V krajním případě by mě asi před řidiči hazardéry neochránila, ale cítím se v ní určitě bezpečněji,“ vysvětluje Marek. Podle Václava Kováře z odboru BESIP ministerstva do〜pravy vesta sníží riziko nehody dokonce až desetinásobně.

„Její použití způsobí to, že v noci vidí řidič cyklistu či chodce až na dvě stě metrů namísto obvyklých dvaceti. Dokáže tak mnohem účinněji zareagovat,“ potvrzuje Kovář. Dodává, že BESIP během podzimu rozdá 7000 vest zájemcům po celém kraji. Na Budějovicko jich připadne asi 1700.

Využít toho může například cyklista Ladislav Skořepa z Budějovic. Ačkoliv jezdí na kole každý den, vestu si dosud nepořídil. Zdůvodňuje to tím, že jezdí pouze ve dne a za dobré viditelnosti, takže se zvýrazňovat nepotřebuje. „Po Budějovicích se jezdí dobře, protože je to rovina. Na kole se všude dostanete rychleji než autem. Ale bezpečnost cyklistů moc dobrá není,“ komentuje Skořepa.

Od ledna do září se stalo na jihočeských silnicích 246 nehod, ve kterých figurují chodci a cyklisté. Čtyři lidé zemřeli, dalších 45 utrpělo těžké zranění. Podle policejní mluvčí Štěpánky Uhlířové je to víc než loni. „Nárůst vykazují téměř všechny sledované ukazatele,“ varuje Uhlířová.