O obrovském štěstí mohou hovořit dvě děvčata z Neznašova. Na jedenáctiletou Vendulku Lampertovou a její o rok starší kamarádku Moniku Vondráškovou totiž spadla v sobotu odpoledne těžká dubová větev a způsobila jim zranění, se kterými musely být hospitalizovány v nemocnici. Strom stojí na obecním pozemku za plotem zahrady rodiny Lampertových. „Bylo krásné počasí a vítr vůbec nefoukal. Koupaly jsme se v bazénu a povídaly si, jak si budeme hrát. Najednou jsme slyšely zapraskání a ta větev nám spadla přímo na záda. Potopilo nás to pod vodu, začala jsem se dusit, a pak už si nic nepamatuju,“ líčí s úzkostí v hlase Vendulka Lampertová. Obrovským štěstím bylo to, že na zahradě nedaleko bazénku zrovna seděli její rodiče, kteří obě dívenky bleskurychle vytáhli. Velkým štěstím bylo i to, že padající větev nejprve narazila do kovové konstrukce houpačky, odkud se pak svezla na plot a na bazén.

„Vůbec nechci domýšlet, co se mohlo stát. Do těch míst totiž občas mladí dávají kočárek s miminkem. Naštěstí jsme měli návštěvu, a tak tam ten kočár zrovna nebyl,“ chvěje se dědeček dívenky Horst Lampert. „Mockrát děkujeme lékařům ze záchranky i policistům, kteří sem dorazili. Jsou to opravdu lidé na svém místě,“ dodává se slzami v očích. Jeho vnučka Vendulka si odnesla z nehody pochroumané koleno, její kamarádka Monika pak nalomenou levou ruku. „V sanitce nám museli dát nějaké prášky na uklidnění. Hrozně jsem se bála, že spadne nějaký další strom. Ta ruka mě bolí jako čert,“ říká Monika Vondrášková.

Hlavním viníkem této události je podle poškozené rodiny starosta obce Jan Čihovský. V minulosti jej prý totiž několikrát žádali o to, aby proschlé větve stromů nechal prořezat, ale marně. Po nehodě je údajně ani nenavštívil a neprojevil jim žádnou lítost. První muž Neznašova však tato nařčení jednoznačně odmítá.

„Naše stromy to nejsou, stará se o ně úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nemohl jsem je proto nechat prořezat. Na místo jsem se dostavil podívat hned po události, ale pana Lamperta jsem nenavštívil kvůli výstupu, který mi udělal před 150 lidmi na fotbale. Nemám s ním nic společného,“ hájí se Čihovský.

Podle Zdeňka Prokopce, ředitele územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Českých Budějovicích je však podstatné, čí je pozemek, na kterém stromy stojí. „Většinou jsou to obecní pozemky nebo pozemky státu, které má daná obec v takzvané výpůjčce. V té se zavazuje, že je bude udržovat a nebude je třeba využívat ke komerčním účelům,“ vysvětlil Zdeněk Prokopec. Žádnou žádost z radnice v Neznašově ohledně prořezání stromů úřad podle něj nedostal.

Případ nyní vyšetřují vltavotýnští policisté. Podle policejní mluvčí Reginy Tupé čekají na výsledky lékařských zpráv a na potvrzení, kdo je majitelem stromů. „Pak rozhodneme, zda se jedná o přestupek nebo trestný čin,“ vysvětlila Tupá.