Cena za kilo tržního kapra teď na hlubockých sádkách činí 70 korun. „Usnadnili jsme si to my a i pro zákazníky to bude jednodušší volba. Vždy se vybírala na stáncích kvůli ceně ryba těsně pod dvě a půl kila," říká k rozhodnutí firmy Josef Chmel, hlavní zootechnik Rybářství Hluboká CZ. Zmíněná váhová hranice dělila ryby na I. kategorii (do 2,5 kg váhy), která stála 68 korun za kilogram, a na výběr (nad 2,5 kg váhy), kde platili zákazníci 78 korun.

Tlustší kapři tedy nyní zlevnili! V Českých Budějovicích se bude od soboty prodávat na stáncích městských Lesů 
a rybníků vánoční kapr za cenu 81 korun za kilogram. Váha ryb bude odpovídat obvyklé kategorii výběr – tedy nad 2,5 kilogramu. Zákazníci už začínají chodit. „Už o víkendu chodili nakupovat lidé, kteří nechtějí čekat frontu. Rybu si teď dají do mrazáku," zmínila za pultem obchodu v Haškově ulici prodavačka Markéta Hütterová.
V pohotovosti jsou i novohradští rybáři, dokonce s pojízdnou prodejnou.

Kádě se objeví koncem týdne

V rybářské prodejně v Haškově ulici v Českých Budějovicích už si zákazníci podávají dveře. Zatím ale jen někteří kupují ryby nebo filety. Drtivá většina příchozích podle prodavačky Markéty Hütterové shání vnitřnosti na polévku. Úzkoprofilový sortiment jsou zejména jikry. „Vnitřnosti se shánějí hrozně," potvrzuje Markéta Hütterová.

Hlavní nápor zájemců o vánočního kapra čekají rybáři a prodejci od pátku. Na hlubockých sádkách kvůli tomu upraví i prodejní dobu. „Poslední dny před Štědrým dnem budeme prodlužovat prodejní dobu, naplno budeme prodávat i v sobotu a v neděli," říká Josef Chmel, hlavní zootechnik Rybářství Hluboká CZ.

Budějovičtí městští rybáři budou mít mimo stálou prodejnu i pět venkovních stánků, například v Lannovce, Haškově ulici nebo v Pražské třídě. „Stánky budeme mít od soboty do pondělí," uvedl ředitel Josef Schoř.
Unikátní způsob prodeje mají novohradští rybáři. Po tradiční trase, která je vyzkoušená už celé roky, vyšlou Pragu V3S s káděmi na korbě. V neděli a v pondělí bude pojízdná prodejna k dispozici zákazníkům na Novohradsku a Českokrumlovsku.

Na ryby byl ale letos špatný rok. „Chovatelsky to pro nás byl nejhorší rok za posledních patnáct let," posteskl si Josef Chmel. Studený duben a květen rybám moc neprospěly, následovaly povodně, při kterých část obsádky odnesly vlny a v srpnu tropická vedra, při kterých se muselo ubrat krmení, aby ryby zbytečně nespotřebovávaly kyslík. „Přírůstek byl hrubě podprůměrný," konstatoval hlubocký rybář za největší firmu 
v okrese. Na prosincový prodej včetně exportů měli Hlubočtí 5000 metráků ryb, pro zásobení menších prodejců a pro sádky mají nachystáno 500 metráků šupináčů.

Novohradští mají pro vánoční prodej v tuzemsku připraveno 950 metráků, hlavně kapra. „Tržní ryba se s povodněmi dokázala srovnat, škody jsme měli hlavně na plůdku a násadách," zmínil ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.

Budějovičtí rybáři mají na příští dny připraveno zhruba 150 metráků ryb.