O poznání později než v předchozích letech přišlo konečně letní počasí. Na radovánky tropických dnů je ale zatím připravena pouze jediná z pěti letních plováren na Českobudějovicku.

V provozu, a to oficiálně od 1. června, je jen koupališně v Hluboké nad Vltavou. Otevřeno je tu každý den od 10 do 19 hodin. „Pro děti je tu vybudované nové hřiště,“ zve návštěvníky správce plovárny Petr Dvořák. Ceny vstupného do hlubockého areálu se podle něj letos měnit nebudou.

Ještě se staví

Naopak plovárnu v Českých Budějovicích zatím mají v parádě pořád jen stavební dělníci. Kvůli rekonstrukci budou venkovní bazény v provozu až od poloviny července. Do té doby se musí plavci spokojit s krytou plovárnou.

Práce ve venkovním areálu nepostupují tak rychle, jak původně měly. Naberou zhruba měsíční skluz. „Zpoždění oproti původnímu harmonogramu je zapříčiněno rozšířením prací na zpevnění podloží bazénů,“ jmenoval jeden z důvodů náměstek primátora František Jelen.
Tím druhým je rozšíření atrakcí pro děti. Mohou se těšit na čtyřpruhovou skluzavku, divokou řeku, masážní rošty a vodního ježka. Ke kvalitě služeb přispěje i účinnější filtrace vody v bazénech.

Po letech by se měli dočkat zrekonstruovaného koupaliště také v Horní Stropnici. „Budova už je hotová, právě ji vybavujeme, do patnáctého června bude dokončená i rekonstrukce bazénu. Konec školního roku bychom měli stihnout,“ počítá starosta Václav Kučera s tím, že obec ještě nemá vybraného provozovatele. „Zájemci mohou posílat nabídky do 15. června,“ dodává.

Začnou později

25. června se bude otevírat další jihočeské koupaliště v Olešníku. Fungovat bude každý den od 10 do 20 h. I tady se každoročně snaží o vylepšení služeb pro návštěvníky. „Letos se budou moci těšit na nové lavičky,“ říká starostka Olešníka Jana Píchová.

O startu letní sezony ještě není definitivně rozhodnuto ani na Dobré Vodě u Českých Budějovic. „Koupaliště zprovozníme pravděpodobně koncem června,“ odhadoval v úterý zdejší správce Stanislav John. V letních měsících tu bude otevřeno stejně jako loni, denně od 10 do 19 hodin.

Koupou se v přírodě

Ze zavřených plováren si ale nic nedělají milovníci koupání v přírodních nádržích. „V neděli jsme vyrazili na Pískárnu, dole byla voda ještě studená, ale už to docela šlo, byla jsem si zaplavat hned třikrát,“ usmívá se Blanka, šestnáctiletá středoškolačka z Českých Budějovic.

Koupání v přírodě je podle nejnovějších měření hygieniků poměrně bezpečnou kratochvílí. Rozbory pořizují sice pouze z vody odebrané v oficiálních koupacích oblastech, ale výsledky jsou uspokojivé. Na jedničku dopadlo celé Lipno, Radava na Orlíku i rybník Hejtman na Jindřichohradecku. Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů pro koupající je i ve Staňkovském rybníku, odborníci ale doporučují citlivým jedincům po koupání sprchu v čisté vodě. Stejnou proceduru by měli podstoupit i ti, kdo se vykoupou v Orlíku u Podolska, kde je již mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. Na Radavě zjistili hygienici překročení limitních hodnot mikrobiologických ukazatelů, i tam však pomůže od možných problémů sprcha.