Pramálo chvály si ve čtvrtek od některých českobudějovických zastupitelů užila investorská firma, která chce stavět administrativní věžák na křižovatce Mánesovy ulice a Lidické třídy. Otazníky vzbuzuje hlavně budoucí dopravní řešení lokality. Zastupitelé proto rozhodli, že debatu o věžáku nazvaném Modrá hvězda odloží na další zasedání.

Svým rozčarováním z dosavadních jednání s investorem, pražskou firmou Jasminum, se netají například zastupitel Stanislav Rataj. Ten se začal před časem zúčastňovat jednání o projektu jako člen dopravní komise rady města. „Před prázdninami jsem nastoupil do rozjetého vlaku. Ten vlak to je Modrá hvězda. Teď budeme muset trošku zatáhnout za záchrannou brzdu,” naznačil svůj pocit z chystaného projektu Rataj.

Nelíbí se mu například další dopravní zatížení lokality. Rataj varuje třeba před kolapsem na křižovatce Lidické třídy a ulice U Malše. Tu by mohl nový věžák významně ovlivnit.

Rataj má také pocit, že investor město přehlíží. „Investoři se musí naučit to, že budou zlepšovat dopravní situaci a ne ji zhoršovat,” zdůraznil Rataj a dodal, že mu byly před prázdninami dány sliby, které stále nejsou splněny. Podobně se vyjádřil i náměstek primátora Miroslav Joch. Ten dokonce zalitoval, že na jaře hlasoval pro to, aby byl investorovi prodloužen pronájem pozemků na křižovatce, i když zavčas neměl získané platné územní povolení pro stavbu. Parcely, kde se má stavět, totiž patří zčásti městu.

Zástupce investora Tomáš Morava nechtěl komentovat přednesené výtky, ale zdůraznil, že firma má územní rozhodnutí v nějaké podobě a je připravena o případných úpravách projektu dále s městem jednat. Zastupitelka Blanka Procházková vzápětí vyzvala k tomu, aby emoce nezastínily faktickou stránku věci, protože zastupitelé ve čtvrtek měli jednat ne o dopravním řešení, ale o tom, jestli v budoucnu odkoupí od investora stavby v rámci základní technické vybavenosti. Někteří zastupitelé se ale takovému závazku bránili, a tak bylo schváleno odložení bodu na příští zasedání.