Nejspíš proto, aby si dobře zapamatovali, kde si odpykávali své tresty, přišli s nápadem vytvořit přesný model českobudějovické dominanty – Černé věže.
„Stavěli ji ve svém volném čase od ledna do poloviny srpna, celkem asi čtyři sta hodin,“ řekl Deníku vychovatel a terapeut v českobudějovické věznici Vladimír Horváth, který mužům pomáhal a sháněl potřebný materiál.


Bez dvaceti centimetrů dva metry vysoká věž je vyrobena ze sádry, hrnčířské hlíny, papírové lepenky, moduritu, kamínků a špejlí, poslepována je dřevotmelem, lepidly a nabarvena je akrylátovými barvami.


Výsledek? Jako by originálu z oka vypadl. O tom svědčí i fakt, že vězni stavěli věž doslova cihlu po cihle. Pro tento účel si vyrobili i několik formiček, ve kterých pak cihly tvarovali. „Hodně času nám zabralo, než jsme přišli na to, z čeho udělat spáry, nakonec jsme vytvořili hmotu ze sádry, hlíny a lepidla, která neulpívala a neprosakovala lepenkou,“ popsal Horváth.


S předlohou si model nezadá ani v ukazování času. Na všech čtyřech stěnách věže jsou funkční hodiny, které vězni vyrobili ze čtyř samostatných strojků získaných z levných nástěnných hodin. „Celkové náklady na stavbu věže byly 1 200 korun,“ dodal Horváth.


„Pokusíme se, aby věž reprezentovala Vazební věznici České Budějovice na mezinárodní konferenci o vězeňství, která se bude konat v září v Kroměříži,“ naznačil mluvčí a psycholog českobudějovické věznice Jaroslav Hála, co model v příštích dnech čeká. Černou věž chtějí také nabídnout magistrátu města k vystavení ve veřejných prostorách. Svou pouť pak model skončí v pracovně ředitele věznice.