Vazební věznice v krajském městě je vybavena vycházkovým dvorem, knihovnou, vlastní zubní ordinací i kulturní místností. K 31. lednu letošního roku je plná ze 77 procent. Aktuálně je zde 187 obviněných či odsouzených, to je oproti jiným věznicím poměrně pěkná rezerva.

Jak informoval její mluvčí Jiří Bílek v současnosti platí celostátní opatření kolem pandemie koronaviru. „V době nouzového stavu jsou především omezeny návštěvy blízkých osob,“ zmínil. Minimální je styk i s pracovníky probační a mediační služby, i výslechy se realizují přes skype.

Jiří Kajínek.
V Budějovicích zastavil Kajínka výstřel

Stovky opatření

Jak sdělila mluvčí probační služby Petra Kučerová, ve všech věznicích jsou dle jejích slov nastaveny stovky protiepidemických opatření, včetně ochranných prostředků. „Izolujeme nemocné vězně od zdravých, každá věznice má dispozičně jiné možnosti, záleží na velikosti a počtu vězňů. Provádíme trojfázové izolování, izolujeme nemocné, ty kteří byli v kontaktu s nemocnými a zdravé,“ vysvětlila.

Jiří Kajínek.
Kajínek utekl i z věznice na jihu Čech

Vlastní covidové jednotky

Lékařskou péči zajišťují a poskytují ve všech věznicích, i přestože mají nedostatek zdravotnického personálu. „Mezi věznicemi proto, pokud je to potřeba, realizujeme výpomoc v oblasti zdravotnické péče. V rámci našich nemocnic máme covidové jednotky, kde nemocné vězně hospitalizujeme,“ zmínila, že tyto jednotky zřídili, aby nezatěžovali civilní zdravotnický systém. Pokud je vězněná osoba hospitalizována v civilní nemocnici, tak ve chvíli, kdy je schopna převozu, převáží ji vlastní infekční sanitkou do našich nemocnic.

Z taktických a bezpečnostních důvodů informují pouze o aktuálních počtech nemocných i o personálu pouze na celoplošné úrovni. V současné době je z celkového počtu 19 300 vězňů 415 pozitivních. Z cca 11 tisíc příslušníků a zaměstnanců jich je 353 pozitivních. Na koronavirus zemřeli 4 zaměstnanci vězeňské služby a 4 vězněné osoby.

Režim ve věznicích museli přizpůsobit protiepidemickým opatřením. „Změnil se režim programů zacházení, volnočasových aktivit i vycházek. Jsou zrušeny návštěvy, vězni komunikují s rodinami po skypu, je též prodloužena časová dotace telefonátů. Výuka v rámci našeho středního odborného učiliště nebyla přerušena, protože se na nás vztahuje výjimka a zřizovatelem je ministerstvo spravedlnosti,“ dodala Petra Kučerová.

Za striktního dodržování hygienických opatření Vazební věznice České Budějovice podporuje zaměstnávání odsouzených.
Budějovičtí vězni během pandemie pomáhají s úklidem či v potravinářském průmyslu

Současná situace nevyžaduje výpomoc ostatních bezpečnostních složek, přestože vězeňská služba může dle novely zákona povolat k součinnosti policii. O služby kaplanů je v dnešní době zvýšený zájem.

Vazební věznice v Českých Budějovicích je vybavena vycházkovým dvorem, knihovnou, vlastní zubní ordinací i kulturní místností.Zdroj: archiv VV ČB

Jen trénink útěku

Jediná jihočeská věznice je také často vzpomínána v legendárním útěkářem Jiřím Kajínkem. Ten si zde natrénoval svůj velký „kousek“ – úprk z věznice Mírov, odkud se dostal v roce 2000. „Utekl z prostoru vycházkového dvora, který je umístěn na střeše jedné z budov uvnitř justičního areálu,“ upřesnila tehdejší mluvčí Václava Káplová.

Fyzicky vybavený Kajínek zdolal pletivo natažené nad vycházkovým dvorkem, které bylo jediným zajišťovacím prostředkem. „Pak se mu podařilo dostat se přes střechy ven z věznice. Strážný o útěku hned informoval nadřízené, ale protože nebyl ozbrojen, nemohl zasáhnout,“ uvedla tenkrát.

Ilustrační foto: Cela předběžného zadržení
Českobudějovickou věznici opustilo 69 vězňů, další ještě přibudou

Vydal se podél řeky

Sám Kajínek později prozradil, jak utíkal. „Vyskočil jsem až k pletivu, které jsem roztáhl. Dírou jsem se protáhl až nad úroveň bachaře,“ popsal, že přeskočil několik střech, sjel dolů po hromosvodu a utíkal podél řeky.

Zdroj: Youtube

V roce 2013 po vyhlášení amnestie k 20. výročí samostatného českého státu Václavem Klausem opustilo tamní zařízení hned 69 vězňů, od té doby až do loňského roku zůstávaly vždy některé cely volné.